Wpis z mikrobloga

Nic nie jest bardziej nieintuicyjne niż j----y mac os, tyle kłód pod nogami to ja sie nie spodziewałem przy przejsciu z windowsa

Pierwszy problem: Ustawianie okien obok siebie w okreslonym layoucie poprzez przeciaganie mysza, na windowsie sciagam darmowe fancyZones od microsoftu i ustawiam sobie trzygridowy layout po czym uderzeniem w rog ekranu ustawia mi w ktorym miejscu chce, tutaj sciagnalem jakas appke 'rectangle' w ktorej musze to wszystko robic przez click w trayu + nie mam mozliwosci dostosowania szerokosci tego okna, jedynie defaultowe opcje przez co okno zawsze jest k---a za waskie i musze recznie poprawic

Drugi problem:
J----e wymienione klawisze, mam klawe windowsowa ktora szkoda mi w-----c bo sporo kosztowala, zmienilem sobie ten command z optionem zeby dzialalo jak na windowsie i niby spoko.

Niby bo jak chce np zatrzymac npm poprzez ctrl + c to k---a nie dziala xdd mimo ze tak jak mowie klawisze w opcjach sa przestawione

Trzeci problem, najwiekszy:

Kupiles monitor za kupe hajsu, piekny ultrawide, myslisz sobie ale to bedzie pieknie wygladac jak podepne nowego maca pro, otóż k---a nie, wszystko jest deliktanie zblurowane bo apple forsuje swoje monitory z wielka rozdzialka przez co "zwykle" ultrawide 2k wygladaja jak gowno.

Na zwyklym intelowskim macu dalo sie to naprawic jedna komenda ujebującą antyaliasing, na macach od M1 w góre już to nie dziala, co za przypadek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czwarty problem:

Czemu drugie klikniecie na aplikacje w docku jej nie minimalizuje? Otóż tutaj musisz uzyc skrótu command + m, ewentualnie ustawic minimalizowanie poprzez dwukrotne klikniecie w górny pasek aplikacji, to drugie polecili mi na reddicie jako super rozwiązanie, jest k---a piekne, co chwile odpalam kolejna karte w chromie zamiast minimalizowac dzieki niemu, dziekuje pan mac ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wiadomo ze odrywanie lapy od myszki i uzywanie skrotu jest lepsze niz po prostu klikniecie drugi raz w momencie jak chcielismy np podejrzec jakas notatke ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Z zalet to zdecydowanie bateria i wydajnosc, lapek zimny jak lód przy podpiętym monitorze 2k 165 hz gdzie wczesniejszy windows z najnowszym ryzenem (nie mobilnym) mial z 70 stopni i wyl tym j-----m wiatrakiem az zęby bolały.

#programowanie #mac #apple
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mysz to Twój wróg efektywnej obsługi komputera. Skróty klawiszowe to jedyny słuszny sposób - serio klikasz w tray w Rectangle zamiast nacisnąć sobie ctrl+opt+enter albo ctrl+opt+strzałki?

Po co przemapowywac klawisze? Przyzwyczaisz się w parę godzin i pamięć mięśniowa wskoczy

Jeśli chodzi o skalowanie rozdzielczości to pełna zgoda, na FHD czcionki niestety bywają nieostre
  • Odpowiedz
@remev:
Widzę, że większość problemów wychodzi głównie z przyzwyczajeń i niededykowanego sprzętu. Postaram się jakoś pomóc na to, ale ciężko zmieniać kompletnie platformę bez tego typu bolączek niestety.

Pierwszy problem: Ustawianie okien obok siebie w okreslonym layoucie poprzez przeciaganie mysza, na windowsie sciagam darmowe fancyZones od microsoftu i ustawiam sobie trzygridowy layout po czym uderzeniem w rog ekranu ustawia mi w ktorym miejscu chce, tutaj sciagnalem jakas appke 'rectangle' w ktorej musze to wszystko robic przez click w trayu + nie mam mozliwosci dostosowania szerokosci tego okna, jedynie defaultowe opcje przez co okno zawsze jest k---a za waskie i musze recznie poprawic


Siła Rectangle tkwi w skrótach klawiszowych, u mnie apka jest ukryta w pasku systemowym, a okna przełączam skrótami. Z alternatyw polecam darmowe Amethyst
  • Odpowiedz
@remev: sam fanem maca nie jestem, ale bez przesady. Do okienek są programy, ja używam Amethyst i jadę na skrótach. Przyzwyczajenie się do CMD to chwila moment, a w terminalu akurat zwyczajowe skróty działają z ctrl (co jest akurat mega wygodne przy używaniu vim mode w VSC na przykład). Monitor mam ultrawide i działa elegancko, może akurat miałem szczescie. Generalnie inny system, kwestia przyzwyczajenia i tyle. Ale fakt, ze UX
  • Odpowiedz