Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z #nerwica lub #depresja miał lub ma taki objaw jakby czasami przy przełykaniu bolało go w przełyku od strony pleców? Jest to o tyle dziwne, że gastroskopia u mnie wykazuje już któryś raz z kolei przełyk bez zmian, a ból ten jakby za prawą łopatką czasami występuje. On pojawia się różnie, czasami go nie ma, a czasami jest, ostatnimi czasy się bardzo osłabił i ciężko to nazwać bólem, może raczej dyskomfortem o sile 1/10 - niestety wyrobiłem sobie taki nawyk, że zawsze gdy połykam to o tym dyskomforcie myślę i go wyczekuję, czy się pojawi, czy nie. Dzięki!

#pytanie #nerwicalekowa
  • 4
Spotkałam się z tym wielokrotnie, przy okazji pracy z pacjentami z depresją, nerwicą i stanami lękowymi. Poczytaj o zaburzeniach somatycznych przy zaburzeniach nerwicowych. Co ciekawe, objawy somatyczne są jednymi z pierwszych przy diagnozowaniu nerwicy. Oczekiwanie wyżej wspomnianego bólu podchodzi lekko pod OCD, zaburzenia kompulsywno obsesyjne. Polecam wykonanie kilku testów, kryteriów diagnostycznych (do znalezienia w internecie: DSM-5 diagnostic criteria for OCD, Y-BOCS itp).