Wpis z mikrobloga

Elo excelowe świry!

Szukam pomocy z napisaniem pewnego makra.

Otóż mam ja numer w komórce załóżmy A4 w postaci 8 cyfr, i mam tak samo nazwany plik o rozszeczeniu .csv z danymi. I chciałbym aby po wpisaniu tego numeru do komórki A4 otworzyć odpowiadający plik .csv i wypełnić danymi z odpowiednich komórek pliku .csv do mojego pliku.

Jest to możliwe do ogarnięcia?

#excel #vba #pytaniedoeksperta
  • 11
  • Odpowiedz
@soadfan: to chyba nawet nie musisz makra robic tylko sqlem zwyklym.

Robisz tabele 3 pola w A1 wpisujesz sciezke gdzie sa pliki a B1 numer pliku i dajesz w C1 A1&B1 - to ci da mozliwosc wybierania numerow - jak masz jakas liste to sobie robisz liste rozwijana jak nie to wklejasz. I dajesz w SQl zaciagaj ze zrodla w C1

Z reszta jezeli w katalogu beda tylko nowe pliki to
  • Odpowiedz
@soadfan: W VBA z excelem zrobisz wszystko, ale trzeba mieć smykałkę do programowania, zadanie możesz jednak w miarę prosto zrealizować z pomocą Power Query:

1) nadaj nazwę komórce A4, wpisz tam nazwę pliku i wybierz z menu Dane -> Z tabeli / zakresu
2) w edytorze PQ kliknij prawą myszą na pole z zaczytaną nazwą pliku i wybierz "Wyszczególnij" - masz już zapytanie, które będzie funkcjonować trochę jak zmienna w VBA
  • Odpowiedz
@DwaNiedzwiedzie:

Pytanie do @soadfan wg czy jest potrzeba tak sie bawic? Mozna by wszystkie dane umieścić w jednym pliku i wykorzystac jedynie funkcje wyszukaj.pionowo z odwolaniem do drugiego arkusza w pliku . . . Jezeli trzymamy w innym pliku bo chodzi nam o bezpieczeństwo i kontrole danych to przeciez wewnatrz arkusza mozemy zabezpieczyć te dane przed poglądem i edycja.
Trzymanie tych danych w jednym ma tez inne plusy - pomijajac że
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ikabod: @DwaNiedzwiedzie: pracuje w fabryce i dziennie mam około 60 takich plików. Są to pomiary generowane z urządzenia pomiarowego do web serwera i potem wrzucane na chmurę - to na jednym kompie. Na drugim komputerze mam inny plik, w którym to potrzebuje dane z pierwszego.
  • Odpowiedz
@soadfan: no to faktycznie makro będzie sensowniejszej(jezeli nie jedyna opcja).Problemem moze jednak być sposob/zasada nazywania tych plików pomiarowych, bedziesz potrzebował sprytnego sposobu by ujac wlasciwe pliki w danym przypadku w kodzie vba albo manulanie je wskazywac przy kazdym odpaleniu programu. . . Samo zaciaganie danych z innego pliku nie bedzie skoplikowane
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ikabod: są to po prostu numery seryjne, w jednej komórce wypełnię numer seryjny i na tej podstawie ma otworzyć plik o takie samej nazwie.
  • Odpowiedz