Wpis z mikrobloga

#kawa #pytanie #barista #pytaniedoeksperta #kiciochpyta

Mirki, mam ekspres La Pavoni Professional i mam taki problem, że nie umiem że spieniacz uzyskać takiej ładnej śmietanki. Jak zaczynam spieniać Mleko to zamiast formowania ładnej kremowej piany, to wychodzi mi taka grubopęcherzykowa piana albo Mleko po prostu się gotuje. Czego to może być kwestia? Mleka, kąta pod jakim trzymam dzbanek, ciśnienia, końcówki w różdżce parowej czy coś jeszcze innego? Końcówkę różdżki mam z trzema otworami.
  • 8
Mleka, kąta pod jakim trzymam dzbanek, ciśnienia, końcówki w różdżce parowej czy coś jeszcze innego? Końcówkę różdżki mam z trzema otworami.


@Rnck: ja miałem ogromne problemy ze spienianiem w ekspresie bo miał jakąś autorską końcówkę z dodatkowym otworem który rzekomo miał zasysać duże bąble powietrza. Po zmianie na taką bez dziurki, notabene dołączoną do ekspresu, problem zniknął.
@pawel_a23
@Patrick_Bateman

Pooglądałem filmiki, wir z reguły tworzę i jakaś tam Pianka mi wychodzi, ale nie taka ładna, żeby kłos narysować.

Przy okazji druga sprawa, to jak robię shota, to mam problem z takim ubiciem kawy, żeby po podniesieniu dźwigni nie przelatywała mi Kawa. I nie umiem uzyskać tej brązowej piany na powierzchni espresso. Kwestia kawy, grubości zmielenia ziaren, ilości kawy, utampowania, czy prędkości podnoszenia dźwigni?
@NPC_358034
Kwestia kawy, grubości zmielenia ziaren, ilości kawy, utampowania, czy prędkości podnoszenia dźwigni?


@Rnck: bierz moje uwagi z dużą ostrożnością bo specjalistą nie jestem, ale z moich doświadczeń wygląda to tak:

- kwestia kawy - stopień wypalenia nie ma wpływu, zarówno średnie jak i ciemno palone mogą dać ciemną cremę. Ale mam starą (kilkuletnią) kawę co była nieotwarta i po otworzeniu i próbie zaparzenia dała lurę bez choćby najdrobniejszej ilości cremy. Wniosek:
@Rnck: Za mocno ubijasz, delikatniej trzeba kawę wbić do kolby. Z mlekiem to na spokojnie, zapytaj się w cafe nero. Metalowy kubek zaczyna być gorący to koniec spieniania.
Możesz sobie ćwiczyć spienianie - woda + jedna kropla płynu do zmywania do skutku.