Wpis z mikrobloga

Hej mam mam już trochę środków na PPK, moge tam zmnieć profil z bardziej agresywnego więcej akcji na WIG20 na bardziej obligacje skarbowe, czy myślicie że jest teraz sens przeskoczyć z akcji w kierunku obligacji? PPK w PKO TFI.
Czy zostawić i zapomnieć na 20 lat.

#gielda #ppk #finanse
  • 10
@m_a_arc1n: Jak 20 lat to chyba im więcej akcji tym lepiej? Po co iść w obligacje z tak długą perspektywą? A nie masz tam wyboru czegoś co samo rebalansuje w miarę jak się zbliżasz do emerytury? Ja mam tak u siebie w ppk w NN.

@phiq: Chyba nie ma opcji bezpośrednio samemu decydować o kupnie jakichś ETF na ppk? Przynajmniej ja nie widzę u siebie w NN, mogę tylko wybierać
@radekr: @Averte: @phiq: @Argonix: nie mam możliwości wybrania etf to kupuje osobno sam dla siebie w ramach IKE. Tak masz racje jest rebalabchig przy emeryturze. Nie opłaca się wypłacać bo co miesiąc jest 40% zysku z dopłat pracodawcy wiec nie ma nic gdzie bym tyle łatwo wciągnął. Mogę sam zrobić rebalanching wybierając wcześniej większe ratio obligacji myślałem o tym jako ze wig dość słabo radzi sobie po kryzysach
@m_a_arc1n: czy to dobry pomysł? Nasz polski banan wig 20 bije rekordy na dołku… wiec każda następna teraz wpłata zaprocentuje jak wig 20 odbije do góry… i wtedy zmienić w ramach ppk na obligacje. No bo rozumiem ze te Twoje aktywa zarządca ppk zamieni na obligacje czy może każda następna wpłata pójdzie na obligacje a to co zostało wpłacone zostaje bez zmian?
@dzester: W sumie to nie wiem czy oni sprzedają jednostki jak się zmieni strategie czy dokupuje nowe według zmiany muszę sprawdzić. Banan z tego co widziałem wrócił tam gdzie był 15 lat temu plus inflacja to realnie wycena jest niżej
@dzester: W sumie to nie wiem czy oni sprzedają jednostki jak się zmieni strategie czy dokupuje nowe według zmiany muszę sprawdzić. Banan z tego co widziałem wrócił tam gdzie był 15 lat temu plus inflacja to realnie wycena jest niżej


@m_a_arc1n: Banan bije doły dołów udzielił się prawdopodobnie nastrój niedźwiedzia czyli mocny pesymizm. Rozumiem ale wig 20 to nie akcje jednej firmy, która może upaść ale 20 największych firm notowanych
@dzester: to prawda ja traktuję te pieniądze jako inwestycję w rynki rozwijające się i poza tym reszta kasy tylko VA80 na IKE. Tylko z PPK jednak duża strata nawet jak się z zyskie kapitałowym wypłaci na górce to jednak sporo przednie w ZUS. Więc chyba zostaje taka strategia jak wcześniej nie tykać i będzie na antygrawitacyjną Izerę w 2060 ;)