Wpis z mikrobloga

Mireczki, jak to jest - średnia krajowa na lipiec 2022: 6778,63 zł brutto. Zawsze po newsach o średniej wchodzę na popularne strony w stylu RMF24.pl czy money.pl i czytam komentarze, a tam wysyp januszy, którzy płaczą, że tyle się nie zarabia. Wchodzę na wykop, a tu sami programiści 25k, rzadziej 15k. Czas na rzetelną ankietę!

Jak ktoś chce rozpisać się ile lat jest na rynku pracy, jakie ma wykształcenie i w jakim środowisku żyje (duże miasto, małe miasto, wieś), the floor is yours!

#zarobki #pracbaza #gospodarka #inflacja

Twoje zarobki BRUTTO w 2022 roku to [kwoty w PLN]:

  • poniżej 4000 9.8% (51)
  • 4000-6000 17.3% (90)
  • 6001-8000 16.2% (84)
  • 8001-10000 12.5% (65)
  • 10001-12000 9.2% (48)
  • 12001-15000 7.3% (38)
  • 15001-20000 6.7% (35)
  • powyżej 20000 17.1% (89)
  • pracuję za granicą 3.8% (20)

Oddanych głosów: 520

  • 23
  • Odpowiedz
@francoisinho: Najważniejsze, żeby wszyscy zarabiali powyżej średniej krajowej. Wtedy można będzie zacząć mówić o dobrobycie.


@giorgioborgio: a co z kosztami życia? Co z tego, że jesteś powyżej średniej krajowej jak ledwo by cię na opłaty było stać?( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Czas na rzetelną ankietę!


@francoisinho: Zapomniales podac pewnej dosc istotnej informacji.

Co rozumiesz przez zarobki?

Ja przez zarobki rozumiem to co wplywa na ror. No bo z tego sa liczone te wszystkie srednie.

Ale zdajesz sobie sprawe ze to wcale nie oznacza ile ktos "zarabia"?

Czego sie chcesz dowiedziec:
a) jaka jest srednia zarobkow
b) ile ludzie faktycznie co miesiac dostaja.
  • Odpowiedz
@gorzki99: to temat rzeka, specjalnie nie chciałem w niego wchodzić głębiej ( ͡° ͜ʖ ͡°) publikowana średnia eliminuje osoby zatrudnione w innej formie niż UoP, a także osoby pracujące w mikro i małych przedsiębiorstwach, ale raczej mimo wszystko to opcja a) z postawionego pytania jest bardziej interesująca statystycznie (pomijając, że jedno jest związane bezpośrednio z drugim), to nie jest dyskusja o podatkach ;)

PS myślę, że ponad
  • Odpowiedz
publikowana średnia eliminuje osoby zatrudnione w innej formie niż UoP


@francoisinho: mialem kiedys "przyjemnosc" pracowac na UoP u janusza. Zreszta wyslal mnie tam urzad pracy.
Minimalna na konto a reszta w kopercie. Prepracowalem tam cale 2 miesiace bo praca byla ciekawa, moglem poznac cos nowego a mialem na tyle odlozone ze minie przeszkazalo.

Ale np w takiej gastronomii to ludzie tk pracuja "ciut" dluzej niz 2 miesiace :P I tez na
  • Odpowiedz
@gorzki99: na ten moment ponad 17% wskazało odpowiedź ponad 20k, a statystycznie jest to <1%, to tyle w temacie warunku, że nie skłamią ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale sam problem związany z szarą strefą ciekawy, czasami sam się zastanawiam, jaki procent pracujących bierze część pod stołem. Przyjmijmy, że bierzemy pod uwagę wszystkie źródła dochodu.

Co do liczby przepracowanych godzin to IMO nie ma ona większego znaczenia w
  • Odpowiedz
czasami sam się zastanawiam, jaki procent pracujących bierze część pod stołem.


@francoisinho: NIe wiem z iloma branzami miales stycznosc.
Zaryzykuje stwierdzenie ze wiekszosc gastro i na przyklad budowlanki tak robi. Pomijamy oczywiscie jakies mega duze firmy. Tylko ze wiecej jest tych mniejsych niz megaduzych :P

Branza do ktorej mnie urzad wyslal to bylo montowanie klimatyzacji u odbiorcow indywidualych jak i komercyjnych (np wentylacja w sklepach w centrach handlowych itp). Jakie tam
  • Odpowiedz
@gorzki99: w żadnej z wymienionych, więc faktycznie mogę nie zdawać sobie z tego sprawy :)

@pianinka: ironia to słowo klucz, obstawiałem jedynie, że programistów poza skalą w ankiecie będzie jeszcze więcej :D a swoją drogą jaka to grupa? studenci przed pierwszą pracą?
  • Odpowiedz
więc faktycznie mogę nie zdawać sobie z tego sprawy :)


@francoisinho: no offence ale nie zdajesz sobie.
Ja bym tez sobie nie zdawal jakbym akurat tam nie mial znajomych.

A ile jeszcze jest takich branz z ktorych sobie sprawy nie zdajemy?
  • Odpowiedz
@gorzki99: pewnie sporo, ale z drugiej strony nawet coraz więcej mechaników czy ekip wykończeniowych wystawia paragon, więc chyba liczba ta się zmniejsza (choć nadal jest ogromna, ot postsocjalistyczny nawyk kombinowania)
  • Odpowiedz
@francoisinho: czemu brutto w ankiecie? Brutto średnio lekko powyżej 20k, ale na rękę to tak szczerze mało chłopie co zostaje jak się odejmie srusy, zusy, paliwo z VATem 8%. Spytaj ile na czysto to dałoby to lepszy obraz.
  • Odpowiedz