Wpis z mikrobloga

#kiciochpyta #bekazpisu #zalesie #gaz #budowadomu
My to dobrze rozumujemy?
Moi rodzice mieli starą taryfę gazu z PGNiG ok. 5gr za kw
Teraz im przyszła nowa taryfa która będzie obowiązywała od września
25 gr za KW

To tak na chłopski rozum
Jak w zimie płacili za ogrzanie domu 3 tysiące w sezonie zimowym.
To teraz będą płacić 15 tysięcy?
  • 21
  • Odpowiedz
@kodecss: Liczysz tylko po kosztach zmiennych. Sprawdź jeszcze jak duży % w dotychczasowych rachunkach wynosił koszt stały - on w nowej taryfie wzrośnie względnie niewiele.
  • Odpowiedz
@kodecss: 5 groszy za kWh, 3000 zł rachunek za gaz.
3000 : 0,05 = 60 000 kWh
Stary nieocieplony dom to 200 kWh / m.kw. / rok (zaokrąglam do góry bo wliczam też CWU)
60 000 / 200 = 300 m.kw.

Mówisz że jest 250 m.kw., czyli byłam blisko.
Albo kłamiesz z ociepleniem albo kłamiesz z tym 5 gr za kWh gazu, ewentualnie kłamiesz ile wynosił poprzednio roczny rachunek za gaz.
  • Odpowiedz
@sberatel: @kodecss: Z tego co widzę w 2020 było raczej 11-12 gr / kWh za gaz a nie 5 gr.
I wyjdzie że chata pewnie ocieplona styropianem 10 cm.
A za gaz będzie 2x tyle co do tej pory a nie 5x.

Ma się 250-metrową chatę - to kosztuje niestety. I tak tanio, wychodzi 500 zł miesięcznie za 250 metrów, ludzie w blokach płacili do tej pory tyle za mieszkanie
  • Odpowiedz
@alex-fortune: Tak, na to by wychodziło zgodnie z normami od 2021 roku.
Zgodnie z normami od 2017 roku byłoby to 10 m^3 gazu / m.kw.

Budynek z 2007 roku pewnie jest budowany w dużo gorszym standardzie energetycznym, to były jeszcze czasy kiedy "zła lewacka Unia gejropejska" nie zmuszała nas do zmniejszenia emisyjności budynków, czyli pewnie budowany na zasadzie "da się 5 cm stEropianu i styknie".
  • Odpowiedz
@mirek-zbirek: Chciałam zauważyć tylko że jak wprowadzano te normy a potem co kilka lat powiększano, to wielu pruło dupę że jak to, nie mogę sobie pobudować takiego domu jak chcę, łojezu przez te wymysły teraz to tyle piniędzy będzie kosztowała budowa. Jakby nie było tych norm to wielu położyło by styropianu tylko tyle żeby cegły nie prześwitywały przez elewację. Teraz by płacili po 20 tys. za ogrzewanie.

Jakkolwiek Niemcy dali dupy
  • Odpowiedz
@asiajasiabasia: Ja jak najbardziej jestem za tym, budowałem się w 2018 roku i żałuję, że dałem tylko 15cm styropianu grafitowego λ 0,031, wolałbym dołożyć do 20cm i dodatkowo zamiast wełny 25cm λ 0,033 dałbym 35cm, w lato chłodniej, w zimę by trzymało ciepło. Względem lat, oszczędności przewyższają wydatki na takie ocieplenie, niestety późniejsze modyfikacje to już gruby wydatek.
  • Odpowiedz
@mirek-zbirek: No w tamtych czasach styropian nie był jeszcze tak drogi, a majster wziął za robotę od metra tyle samo, niezależnie czy kładł 15 cm czy 25 cm...

Jak my budowaliśmy dom, to każdy gadał że nam się to nie zwróci ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Oczywiście nawet ja nie przypuszczałam, że będzie taki obrót spraw i zwróci nam się tak szybko. Myśleliśmy bardziej o perspektywie 10, 15
  • Odpowiedz
@kodecss: U mnie 22,5 grosza:
Paliwo 0,20017
Dystrybucja 0,02435

Na koniec 2021 to było 0,10895 0,02351

Zmiana jest głównie na paliwie, dystrybucja i opłaty stałe się zmieniły ale nieznacznie
  • Odpowiedz