Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
No #!$%@? mnie zaraz strzeli

Przewiozłem kompa do mieszkania kilka ulic dalej. Podłączam, stawiam na nowo system, instaluję Battlefielda, chwilę gram i bam - czarny ekran, pc się wyłącza. Pierwsza myśl - potrzebny stress test, zobaczymy jak temperatury.
A tu zonk, dochodzi do nawet 94 stopni i się wyłącza.

Miałem drugiego kompa z tym samym procesorem, więc myślę: No to zobaczymy czy też tak ma - przekładam procesor z drugiego pc do siebie.
No i nie, stress test odpalony 8 minut, temperatury nie przekraczały 70 stopni, więc chłodzenie jest ok.

Zdaje się, że problem leży w taktowaniach pod obciążeniem (core speed). W przełożonym procesorze w stress teście wyglądało to tak:
Ponad 80 stopni - taktowanie 4600 MHz i reset pc
70-76 stopni - taktowanie 4000-4100 MHz
60-65 stopni - taktowanie 3600 MHz

W moim procesorze w stresie jest ciągle 4600 MHz, pochodzi kilkanaście sekund, temperatury szybują pod 90 stopni i reset.

Jakieś pomysły co robić? Pasta jest świeżo wymieniona. System przywrócony do ustawień fabrycznych kilka dni temu.
Co zrobić, żeby procesor zrzucał zegary pod obciążeniem i się nie przegrzewał?
Czy muszę go oddać na gwarancję?

I7-11700K bez podkręcania
MSI mpg z590 gaming plus
Chłodzenie Cooler Master H412R
GTX 1060 6 GB Asus Rog Strix
Zasilacz Corsair CX750M

Zestaw posiadam około rok, wcześniej nie było takich problemów (resetów z powodu temperatury) mimo intensywnego korzystania - gry, montaż i render filmów.

#pc #pcmasterrace #gry #intel #procesory #problemypierwszegoswiata #
  • 17
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Huntley: I tu mam problem, nie wiem gdzie tego szukać. Jedyny trop jaki mam to powiązanie taktowania z temperaturami. Zamiast zrzucić taktowanie, to on daje pełną moc i odpala się zabezpieczenie termiczne = reset
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Perkusista008: możesz (chyba, nie wiem czy w tej generacji) podejrzeć w programie Throttle Stop czy załącza się kontrolka prochot, sygnalizująca throttling. Nie spotkałem się z tym, ale może BIOS pamięta jakieś ustawienia dla danego egzemplarza procka? Próbowałeś go resetować?