Wpis z mikrobloga

#zus #jdg #dzialalnoscgospodarcza #podatki #ksiegowosc
Mirasy, wszyscy koledzy z pracy którzy są na B2B zapłacili ostatnio niższy ZUS za lipiec w porównaniu do czerwca. Kwota o jaką zapłacili mniej to pomiędzy 200 a 300 zł, bez względu na to czy są aktualnie na małym czy na dużym ZUSie.
Koledzy mówią że koszty mieli podobne zarówno w lipcu jak i czerwcu, tak jak i ja. Wszyscy płacą podatki na zasadach ogólnych, ja też.
Z tą różnicą że mi księgowa wyliczyła bardzo podobną kwotę (różnica może 20zł) ZUS za lipiec w porównaniu do czerwca.
Pytanie czy Wy też mieliście tak znacząco różną kwotę do zapłacenia ZUS jak moi koledzy, czy podobnie jak ja - kwota zbytnio się nie zmieniła? Jeśli się zmieniła, czy znacie powód obniżki ZUS za lipiec względem czerwca.
Może są jeszcze inne czynniki wpływające tak znacząco na wysokość składki, poza wymienionymi wyżej.
Będę ogromnie wdzięczny za odpowiedzi.
  • 17
@zibizz1: z tego co czytam nie można odliczyć składki zdrowotnej od dochodu będąc opodatkowanym na zasadach ogólnych. Wchodzi w grę jedynie liniówka, ryczałt i karta podatkowa. Jeśli się mylę, wyprowadź mnie z błędu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qbiszon: różnica 20zl wynika że składki chorobowej która jest opcjonalna,inne różnice to w składce zdrowotnej która może być 4.9% dochodu na liniowce, 9% na zasadach ogólnych albo 3 różne ryczałtowe kwoty na ryczałcie w zależności od progow wyznaczonych przez 60 i 300 tys rocznie przychodu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qbiszon: aaa jeszcze jedna ważna kwestia
W sierpniu płacisz ZUS za lipiec ale dochód do jego wyliczenia bierzesz z czerwca więc może że tam było więcej kosztów lub mniejszy przychód
@zibizz1: ale kolego, z całym szacunkiem, ja się pytam z czego wynika różnica 200 - 300 zł u kolegów? Gdzie wszyscy jesteśmy jednakowo opodatkowani PIT (zasady ogólne).
Wiem z czego wynika różnica 20 zł u mnie (minimalna różnica kosztów, składkę chorobową płacę)
Nie chcę płacić więcej, skoro wszyscy dookoła zapłacili mniej. Chcę wiedzieć z czego wynika ta różnica :(
@zibizz1: przepraszam, ale nie rozumiem :(
no to załóżmy że w maju, czerwcu i lipcu wszyscy zarobiliśmy tyle samo netto na fakturze, mamy taką samą formę opodatkowania, identyczne koszty a ZUS za lipiec wyszedł u kolegów mniejszy o 200zł niż zwykle, a u mnie taki sam jak za maj, czerwiec.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qbiszon: Nie macie tych samych kosztów. Dlaczego są 3 różne kwoty ZUSu za czerwiec? 760, 820 i 780? Bo mieliście inne przychody lub/i koszty

Czy wam księgowa pracodawcy prowadzi te JDG że macie mieć te same kwoty wszystkiego?
@zibizz1: dlaczego nieprawidłowym założeniem jest że ktoś zarobił tyle samo netto, miał identyczne koszty i zapłacił taki sam albo bardzo zbliżony ZUS płacąc taki sam PIT? Teoria wyklucza taki scenariusz? Tym teoretyzowaniem chciałem wykluczyć bądź potwierdzić błąd mojej księgowej albo wszystkich księgowych moich kolegów z pracy :D