Wpis z mikrobloga

Za chwilę część z nas zacznie już świętowanie, więc pora jest odpowiednia na ostatni post w 2013 roku

#sztukanadzis

James McNeil Whistler, Nokturn w czerni i złocie (Spadająca Raca), 1872-1877, olej na płótnie, 60,3 x 46,6 cm, Detroit Institute of Arts.

Obraz Whistlera przedstawia wybuch fajerwerków i spadające iskry, na tle nocnego nieba w Londynie. Dzieło zostało wystawione po raz pierwszy w w 1878 w londyńskiej Grosvenor Gallery i spotkał się z kompletnym niezrozumieniem ze strony londyńskiej publiczności wychowanej na obrazach prerafaelitów. Znany krytyk sztuki John Ruskin skrytykował dzieło:


"Niewykształcony koncept tego artysty... przybliżył aspekt zamierzonego oszustwa... widziałem już przedtem i słyszałem wiele o bezczelności Londyńczyka; ale nigdy nie myślałem, że usłyszę pyszałka proszącego o 200 gwinei, żeby chlusnąć kubeł farby w twarz publiczności."

Życzenia składałem ostatnio przy okazji Świąt, teraz pozostaje mi tylko trzymać kciuki za dobrą zabawę do usłyszenia w przyszłym roku! :)

#sztuka #whistler #malarstwo
Pobierz C.....l - Za chwilę część z nas zacznie już świętowanie, więc pora jest odpowiednia n...
źródło: comment_0P4hU6S6cmygSeVuNXV20d77QgT4Ftyg.jpg
  • 1