Wpis z mikrobloga

#hbo #norwegia

Oglądam Fortitude i od połowy pierwszego sezonu męczy mnie pytanie - to reżyser jest w ciągu alkoholowym, czy faktycznie za kołem podbiegunowych tak chleją bez opamiętania? Jak w odcinku nie pojawi się z pięć scen z butelką przynajmniej, to rzadkość. Piją w robocie i po, właściwie przy każdej i bez okazji.

Niby spożycie mają bliskie średniej unijnej w Norwegii, raptem kilkaset sklepów z trunkami, ale z drugiej strony, ogromne tradycje bimbrownicze po całkowitym banie na alko sprzed stu lat i stałą turystykę alkoholową.

Ktoś z pracujących za kołem podbiegunowym może się wypowiedzieć?
  • 6
@krystal_Tri_tapik: nie znam sie, ale wydaje mi sie ze na koncu swiata, gdzie nie ma za bardzo co robic, spolecznosc jest hermetyczna zawsze ludzie chleja wiecej niz srednia spoleczna, niezaleznie czy to zadupie na kole podbiegunowym, wiocha na syberii czy australijskie pustkowie

Swoja droga z czystej ciekawosci - skad sie bierze dane do sredniego spozycia alkoholu? Sumuje sprzedaz w sklepach i ewentualnie dolicza potencjalny samogon, czy to deklaracje ludzi?
@xaliemorph: cały serial jest mocno pokręcony ale alko ma zwykle marginalne znacznie dla fabuły, więc jest raczej obrazem socjologicznym... jak okna bez zasłon.

@DryfWiatrowZachodnich: każde państwo po swojemu liczy, zwykle po prostu sprzedaż oficjalna, najwyżej jest gwiazdka z informacją o nieoszacowanej szarej strefie. To raczej ośrodki badawcze bawią się w zgrubne szacunki.
@krystal_Tri_tapik: Jakbyco bardzo polecam serial. Mi się bardzo podobał. Oddaje klimat północy. Niby Spitsbergen ale tak nie do końca Spitsbergen. Choć trzeba przyznać że im dalej w las (także sezonami), tym bardziej odlatują, nie do końca trzymając poziom. Ale do obejrzenia.

Szkoda że nie powstał 4 sezon.
PS. To picie Dan'owi się przyda ( ͡º ͜ʖ͡º)
@xaliemorph: mam mieszane uczucia w połowie trzeciego sezonu. Początek był strasznie zagmatwany, potem się wszystko nagle rozprostowało ale z drugiej strony, ludzie z czasem wydają się przechodzić do porządku dziennego nad zachowaniami, zwłaszcza policji, które się żadną miarą nie mieszczą w prawie, obyczajach czy zdrowym rozsądku.

Nie każdemu polecę a na pewno zalecę sporo cierpliwości przy oglądaniu sezonu pierwszego, bo można się pogubić co z czym i do czego.