Wpis z mikrobloga

  • 13
2129 + 1 = 2130

Tytuł: Cywilizacja odrodzenia
Autor: Jean Delumeau
Gatunek: historia
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 8306011945
Tłumacz: Eligia Bąkowska
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Liczba stron: 651
Klasyczna pozycja uznanego autora. Przyglądamy się w niej okresowi mniej więcej od 1320 roku do 1620. Zazwyczaj za odrodzenie uznaje się XVI wiek, ale moim zdaniem wybór dłuższego okresu czasowego jest w pełni uzasadniony, gdyż pewne procesy zachowują ciągłość. A więc jak wyglądał renesans zdaniem Jeana Delumeau? Z pewnością był epoką wypełnioną sprzecznościami i paradoksami. Humaniści apelują o tolerancję, a wokół trwają wojny religijne. Rozwijają się nauki ścisłe oraz pojawiała się nieco bardziej racjonalistyczna myśl, ale z drugiej strony olbrzymią popularnością cieszyła się astrologia i magia. Chętnie nawiązywano do pogaństwa, ale w odrodzeniu doszło także do reformacji, co świadczyło o gorliwości religijnej. Podziwiano zmysłowe piękno, ale także rozwijał się wręcz antycielesny neoplatonizm. Najciekawsze jest to, że tak sprzeczne poglądy mogła wyznawać ta sama osoba. Taki Cardano interesował się matematyką oraz inżynierią, ale nie przeszkadzało mu to w byciu astrologiem.
Czy wszystkie tezy książki mnie przekonują? Wydaje mi się wątpliwe stwierdzenie, że w renesansie rola płci żeńskiej uległa wywyższeniu bazujące na analizie przykładów kobiet, którym udało się zrobić "karierę". Nie są to wg mnie dowody przekonujące, zwłaszcza, że w książce zabrakło omówienia, jak zmiany prawa wpływały na pozycję kobiety. Delumenau przekonał mnie z kolei do opinii, że w renesansie doceniono małżeństwa. Podaje wiele tekstów źródłowych świadczących o tym, a także analizuje wpływ reformacji oraz zmiany mentalności na ten proces. W książce zabrakło mi kilku rzeczy, jak np. wspomnienia o reformie kalendarza oraz pokazania, w jaki sposób zmieniało się prawo.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #historia #renesans #historiabookmeter
Pobierz
źródło: comment_1661259934YAJOsUB65HHEaXKawTmZJX.jpg