Wpis z mikrobloga

Cześć,

Zainstalowałem #linux na zewnętrznym dysku. Jako główny system potrzebuję zostawić #windows10. Chciałbym zrobić tak, że domyślnie bootuje się Windows, a w momencie jak podpięty jest zewnętrzny dysk, to w grubie mogę wybrać, który system chciałbym uruchomić. Wiem, że dodanie do Windows Boot Managera linuxa jest problematyczne i od razu chciałbym tę opcję odrzucić. Z grubem jest taki problem, że o ile dysk jest podpięty to wybór działa, ale jak już odepnę to wiadomo, że przejdzie do recovery gruba. Problem z grubem jest jeszcze taki, że nawet jak wybiorę Windowsa, to uruchamia mi bitlockera, czego nie potrzebuję.

Czy da się w miarę prosto rozwiązać te problemy?

#programowanie
  • 10
@Parseval:
dysk 1 z windowsem i bootloaderem windowsa, bootuje tylko windowsa
dysk 2 z grubem bootuje tylko linuxa
w BIOS ustaw domyślnie dysk 1
jak podpinasz linuxa i chcesz go uruchomić to przy odpalaniu kompa wciskasz F11 i wybierasz dysk 2
@uesugi2 Niestety, jak przed Windows boot managerem ustawię HDD z Linuxem, to ciągle z defaultu bootuje się Windows.

@bruuh Tutaj też coś mi nie działa, coś jest skopane z bootmgr. Mimo, że wybiorę dysk USB HDD, to odpala się Windows.
W Biosie widzę "ubuntu" i jak dam przed Windows boot managerem, to odpala się grub, ale jak napisałem w poście po odpięciu dysku wchodzi w recovery, a uruchomienie Winowsa z gruba powoduje, że uruchamia się bitlocker.
@Parseval: no to już musisz zobaczyć w którym momencie źle gruba zainstalowałeś, jak się klika przy instalacji tylko next next i next to potem grub ląduje na dysku z windowsem czy inne cuda
@Parseval: Najlepiej zostawić bootloader windows w spokoju i nie instalować gruba na dysku z windows, Tym samym można zaniedbać zagadnienia związane z systemem partycji czy innym secure boot. Drugi dysk najlepiej spartycjonować przy użyciu gpt i zainstalować na nim gruba w mbr. Na początek zabawy prooponuję w linuxie zainstalować grub-customizer i tam w łatwy sposób wybierać domyślny system itfd..(screen) po czym kliknąc w nim instalację w mbr i wybrać jako miejsce
Pobierz wojciet - @Parseval: Najlepiej zostawić bootloader windows w spokoju i nie instalować...
źródło: comment_1661011839yMIvnHeAUGey02C18pppTs.jpg
Problem rozwiązałem reinstalując Linuxa


@Parseval:

A powinieneś sudo grub-install /dev/dysk.

Jeżeli w ustawieniach GRUB-a masz automatyczne ładowanie Win, poprzednią sesję, pierwszą z listy (jeżeli Win pierwszy), to zawsze będzie Win.