Wpis z mikrobloga

Liczba kobiet w szeregach ukraińskiej armii stale rośnie, obecnie stanowią one blisko jedną piątą żołnierzy tego kraju.

- Na polu walki udowodniłam, że kobieta na wojnie warta jest tyle samo, co mężczyzna - mówi 38-letnia Switłana, starszy porucznik Sił Zbrojnych Ukrainy, która walczy obecnie na wschodzie kraju. Wciąż wiele Ukrainek stara się o włączenie do armii. - Tak jak one wszystkie, ja również chcę być wojownikiem, a nie ofiarą – wyjaśnia 30-letnia Olga.

Według "Washington Post", kobiety stanowią obecnie około 22 procent ukraińskiego wojska. Liczba ta wzrosła niemal dwukrotnie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

- Brałam udział w protestach na Majdanie, więc gdy Rosjanie zaatakowali mój kraj, wstąpienie do armii było logiczną kontynuacją mojego zaangażowania – tłumaczy 38-letnia Switłana, starszy porucznik Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wiele kobiet nadal stara się o włączenie do ukraińskiej armii.

- Do wojska próbowałam dołączyć już w lutym, ale wówczas szukano wyłącznie ludzi z doświadczeniem bojowym – wspomina 30-letnia Olga. - Nie mieli wtedy ani czasu, ani środków, żeby szkolić niedoświadczonych chętnych – tłumaczy.

Mówi, że zgodnie z radą, którą usłyszała w urzędzie wojskowym, zapisała się na kurs medycyny polowej. Kolejną próbę dostania się na front podjęła w lipcu. - Zrobili mi testy medyczne, żeby sprawdzić, czy się nadaję, i wpisali na listę chętnych do mobilizacji – opowiada kobieta. - W sierpniu poszłam tam ponownie, ale powiedziano mi, że potrzebują jedynie medyków i profesjonalistów, ponieważ nadal nie mają czasu i instruktorów do prowadzenia szkoleń dla cywilów – dodaje.

30-latka zaznacza, że w urzędzie poznała wiele kobiet, które również starają się o włączenie do armii. - Tak jak one wszystkie, ja również chcę być wojownikiem, a nie ofiarą – wyjaśnia.

Źródło: Washington Post

#wojna
#ukraina
#rosja
#rozowepaski
#wojsko
Salam-Abdul-Al-Stulejari - Liczba kobiet w szeregach ukraińskiej armii stale rośnie, ...

źródło: comment_1660752147P9hkT7IGOW9GFiyzNE6ixE.jpg

Pobierz
  • 34
@Pabick: Ciekawe ile z nich to córusie tatusia majora i chcą sie wybic na biurowym segregowaniu wykazów poległych żołnierzy.

Zastanawiające, że kobiety zółnierki są zawsze schludnie uczesane, z wypucowanym ryjkiem, w czyściutkim, wyprasowanym mundurku. A na zdjęciach z pola walki widać wyłacznie rannych mężczyzn, martwych mężczyzn, a żywi są uwaleni błotem, kurzem i krwią.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
Ciekawe ile z nich to córusie tatusia majora i chcą sie wybic na biurowym segregowaniu wykazów poległych żołnierzy.


@pinkfloyd12: Pewnie proporcjonalnie też ok. 1/5 bo pierwszeństwo mają synalkowie. Przynajmniej w wojsku polskim tak jest

Myślałem że w czasie wojny biorą wszystkich zdolnych do służby. No chyba że tylko mężczyzn, a kobiet już nie każdą.


@Nateusz1: Nic bardziej mylnego. Niedoświadczeni, bez przeszkolenia i poza wiekiem poborowym to dopiero jakaś ostatnia fala
Nic bardziej mylnego. Niedoświadczeni, bez przeszkolenia i poza wiekiem poborowym to dopiero jakaś ostatnia fala poboru. Na Ukrainie pewnie nawet do tego nie dojdzie bo zdecydowana większość żołnierzy poborowych Ukraińskich Sił Zbrojnych spędziła swoją służbę zasadniczą w Donbasie w latach 2014-2021.


@windows95: To może dla takich niedoświadczonych itp jest WOT.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Nateusz1: Przez pierwsze miesiące wojny obrona terytorialna działała tylko i wyłącznie w obrębie własnego rejonu i ze względu na bardzo duże zainteresowanie nie było możliwości wyekwipować wszystkich chętnych. Dzisiaj zresztą też nie ma takiej możliwości
@Salam-Abdul-Al-Stulejari nie mówię tego z przekąsem, grzecznie pytam. Z ciekawości i trochę że smutkiem. Czy wzrost udziału kobiet nie jest po części spowodowany spadkiem (śmiercią) wielu mężczyzn? Teoretycznie, mamy 100 wojaków, 90 faceci 10 kobiety. Ginie 5 mężczyzn. Mamy już nie 90% a mniejszy udział mężczyzn w wojnie..
Może baby jadą na targ po koguta na rosół?


@pinkfloyd12: nie, to były kobiety które się zgłosiły do obrony terytorialnej do obrony Kijowa, jedna z nich jest psychologiem, inna nauczycielką, są w busie transportowym który ma je zabrać na linię frontu

A tu inne, uśmiechnięte, picrel, no jak śmią się uśmiechać i robić znak V ?!, Tylko mężczyzna może!
spere - > Może baby jadą na targ po koguta na rosół?

@pinkfloyd12: nie, to były ko...

źródło: comment_1660756595iCGVu6g4UKkgF7CJQZimbk.jpg

Pobierz
spowodowany spadkiem (śmiercią) wielu mężczyzn?


@felicitym: Zwłaszcza jak kobieta bierze czynny udział w zwalczeniu stresu pourazowego u żołnierza bez nóg, sama będąc majorka psycho-loszką pierdzącą w skórzany fotel.
@Argony: Co ty gadasz? W źródle które podałem jest jak wół napisane wraz z odniesieniem do głównego źródła czyli [NGO Ukrainian Women Veteran Movement](https://www.uwvm.org.ua/?page_id=3031⟨=en), która zajmuje się wsparciem dla kobiet pełniących służbę wojskową. Napisz do nich maila z zapytaniem, skoro wyciągasz jakieś śmieszne liczby sprzed kilku miesięcy
Salam-Abdul-Al-Stulejari - @Argony: Co ty gadasz? W źródle które podałem jest jak wół...

źródło: comment_1660757401tWHtGbRl6zpgIlhknPIaHS.jpg

Pobierz