Wpis z mikrobloga

Jak dodać globalną heatmapę ze Stravy jako nakładkę w https://brouter.de/brouter-web/ ?

Globalna heatmapa (w dobrej jakości) jest dostępna dla zalogowanych użytkowników Stravy (premium nie jest potrzebne). Będziemy musieli wyciągnąć z przeglądarki odpowiednie stravowe ciasteczka i z ich pomocą stworzyć link, który użyjemy w brouterze.
Można to zrobić ręcznie (grzebiąc we właściwościach strony w przeglądarce) lub przy pomocy wtyczki. Ja omówię ten drugi przypadek.

1. Instalujemy JOSM Strava Heatmap (Chrome lub Firefox).
2. Wchodzimy na https://www.strava.com/heatmap i logujemy się.
3. Ustawiamy sobie pasujący nam kolor heatmapy oraz typy aktywności zawarte w heatmapie (do wyboru: All, Rides, Runs, Water lub Winter activities).
4. Klikamy kwadrat złożony z dziewięciu mniejszych kwadratów (po prawej u góry).
5. Kopiujemy ten długi link do schowka.
6. Usuwamy początek tego linku, aż do znaków "png?" (włącznie z nimi, to co zostanie powinno zaczynać się od "Key-Pair-Id").
7. Na początku tego linku wklejamy: https://heatmap-external-{s}.strava.com/tiles-auth/all/hot/{z}/{x}/{y}.png?px=256& (zamiast all i hot można wpisać typ aktywności i kolor z linka wygenerowanego przez wtyczkę w kroku 4).
8. Idziemy do https://brouter.de/brouter-web i otwieramy menu warstwy (w prawym górnym rogu, o ile nie było jeszcze otwarte).
9. Klikamy "Własne warstwy", otwiera się okno "Dostosuj warstwy". W pole "Nazwa warstwy" wpisujemy swoją nazwę, a w polu "URL/zapytanie warstwy użytkownika" wyedytowany wcześniej długi link.
10. Klikamy dodaj nakładkę i zamykamy okno "Dostosuj warstwy".
11. W menu Warstwy (z kroku 8), zaznaczamy nakładkę i cieszymy się heatmapami ze stravy.

Kilka uwag:
1. Co jakiś czas (chyba kilka dni) ciasteczka się przedawniają i Strava generuje nowe. Jeżeli warstwa się nie wyświetla, to należy ją usunąć i wykonać instrukcję ponownie.
2. Heatmapa wyświetla się do zooma 16 włącznie.
3. Być może ta instrukcja zadziała dla innych serwisów opartych o OSM, które wspierają dodawanie swoich warstw - nie sprawdzałem, dla mnie brouter jest najlepszym bezpłatnym narzędziem do zaawansowanego planowania tras zarówno biegowych jak i rowerowych :)

Zapytacie: "A po co mi ta heatmapa w ogóle?"
Jak dobrze wiemy, mapy bazujące na OSM (czyli również https://mapy.cz/ czy https://www.komoot.com/ no i sama Strava) są na tyle dokładne, na ile dokładnie społeczność je stworzyła. I zdarza się tak, że droga jest na mapie, ale nie ma jej w rzeczywistości (lub ma znacząco inny przebieg). Albo istnieje w rzeczywistości, ale nie jej na mapie. Łatwiej planuje się trasy (szczególnie pod kwadraty) gdy widać, że ktoś gdzieś w tych rejonach biegł/jechał, więc istnieje duża szansa, że jest tam droga - czasami można to również zweryfikować po przełączeniu warstwy na mapą satelitarną/lotniczą.

Na zdjęciu widzicie przykładową trasę. Tej leśnej drogi na wschód od Dąbrowy nie ma na mapie, ale heatmapa pokazuje, że jakieś aktywności tam miały miejsce (a drogę widać na zdjęciu lotniczym). W brouterze możemy przełączyć się z trybu budowania trasy "po drogach" na tryb "linii prostych" ("Toogle straight line" z menu po lewej lub klawisz "B") i wyklikać sobie trasę po tej heatmapie przez las (a potem znowu się przełączyć na budowanie "po drogach").
No i nowe potencjalne kwadraciki zaznaczone (brouter jest obsługiwany przez wtyczki StatsHunters oraz Squadrats).

Instrukcja powstała na podstawie: https://erickdeoliveiraleal.medium.com/tutorial-strava-openstreetmap-josm-or-id-2e2003f4aea3

Wołam @Talarkowy

#kwadraty #statshunters #squadrats #strava #brouter #heatmap
pzak - Jak dodać globalną heatmapę ze Stravy jako nakładkę w https://brouter.de/brout...

źródło: comment_16605773146j59Sp8IXfTo2r2FKWFj6l.jpg

Pobierz
  • 1