Wpis z mikrobloga

@mat159: A jak to wyglada z kosztami? Płacisz za 8h czekania czy tylko za czas lotu?
Widziałem ze wypożyczony puchacz to 78zl za godzinę lotu, vs 200zl które zapłaciłem za 10min xD
@Rabusek: Jak robisz kurs podstawowy to płacisz określoną stawkę za całe szkolenie i tyle dostajesz (ilość lotów zależy czy za samolotem czy wyciągarką). Później żeby zrobić licencję (dopiero po jej zdobyciu możesz zupełnie samodzielnie latać) masz jeszcze sporo dodatkowych lotów szkolących i samodzielnych, i wtedy są osobne stawki. Podstawówka to ok 5-6k, loty doszkalające do licencji ok 8k (tu już zależy jak Ci idzie, jak słabo - musisz polatać i zapłacić
@Lordon: w super uproszczeniu szybowiec wyciąga się za samolotem, wyciągarka albo dosłownie z wystrzeliwuje się z gumowej katapulty, można zwiększać pułap szukając ciepłych mas powietrza. W teorii dzięki budowie szybowce i przy super warunkach mogą latać w nieskończoność ale teoria to tylko teoria więc każdemu się zdarzy czasem przekosić pole rzepaku i czekać aż ktoś po ciebie przyjedzie.
@mat159: zaskoczyło mnie że u Ciebie jak i u OPa wysokościomierz ma zero na szóstej, a nie dwunastej jak w praktycznie każdym śmigle i samolocie który widziałem. To jest jakaś reguła w szybowcach, czy po prostu taki zbieg okoliczności?
@mat159: dzięki, ma to sens. Nie spodziewałem się, że to jest w metrach. Orientujesz się może czy to kwestia wiekowego sprzętu, czy w polskim szybownictwie jest tak przyjęte?

Wszystkie radzieckie wynalazki używają metrów a mają „normalnie” zorientowane zegary… no ale przecież nikt wtedy nie zakładał, że ktoś może latać i na nich i na zachodnich maszynach. :D
@Lordon
W Polsce w sezonie loty bez problemu mogą trwać po kilka godzin, jak są warunki to 4-5h nie są niczym nadzwyczajnym. Start za samolotem, czyli kilka minut holu na linie za samolotem, następnie wyczepienie i lot swobodny. Ewentualnie wyciągarka, czyli coś na wzór traktora z dużym bębnem na który nawija się kilkaset metrów liny, na końcu jest szybowiec. Następnie line się szybko zwija, a szybowiec przypięty na jej końcu rozpędza się
Oznacza to, że szybowiec z wysokości 1km w idealnie spokojnym powietrzu i bez wiatru jest w stanie przeleciec 35km zanim spadnie na ziemię.


@futh3r: kurde, to samo mi pan instruktor opowiadał, Puchacz ma 1:30 albo 1:40 chyba ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pan Andrzej? ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)