Wpis z mikrobloga

Zatrucie Odry a firma produkująca papier

PRODUKCJA DIOKSYN

Organiczne związki chloru, w tym również dioksyny, powstają jako produkt uboczny w czasie różnych procesów, dzięki którym drewno jest miażdżone i wybielane, tak aby powstał papier. Przemysł papierniczy w Stanach Zjednoczonych przyznał, że rezultatem stosowania chloru podczas procesu bielenia papieru jest powstanie TCDD i furanów (TCDF).

Dzieje się tak dlatego, iż proces ten zapewnia wprost idealne warunki do tworzenia się dioksyn. Na pierwszym etapie procesu wybielania wraz z fenolem i innymi składnikami ligniny (naturalnego żywicznego kleju w drewnie) stosowany jest chlor, który w wysokich temperaturach tworzy organiczne związki. Naukowcy zidentyfikowali dotąd ponad 300 różnych składników w ściekach pochodzących z papierni. Wiele z nich jest wyjątkowo trwałych i toksycznych zarówno na krótszą jak i na dłuższą metę.

Bardzo wysokie temperatury w jakich odbywa się bielenie, mogą prowadzić do powstawania dioksyn, nawet gdy nie stosuje się w jego trakcie czystego chloru. Źródłem zanieczyszczeń są również chlorofenole - substancje stosowane do powstrzymywania rozwoju glonów i grzybów na wewnętrznych powierzchniach urządzeń w papierniach.

Kanadyjscy uczeni odkryli, że także regulatory piany odpowiedzialne są za powstawanie dioksyn i furanów. Kontaminanty reagują z chlorem podczas kolejnych etapów bielenia i im więcej chloru stosuje się w tym procesie, tym więcej dioksyn znajdzie się w ściekach i produktach papierowych.

Jedną z cech charakterystycznych odpadów pozostałych po bieleniu miazgi papierowej jest to, że to właśnie najbardziej trujące dioksyny i furany wykazują najwyższą koncentrację. Amerykańskie badania wykazały, iż 2,3,7,8-TCDD i TCDF stanowią 93-97% spośród "najtoksyczniejszej dwunastki" składników znalezionych w odpadach.

#odra #ekologia #scieki
Pobierz rkadjar - Zatrucie Odry a firma produkująca papier 

PRODUKCJA DIOKSYN

Organiczn...
źródło: comment_1660230843qnSJ3CWx82b9NXleE5g9BX.jpg