Wpis z mikrobloga

Cześć, będziemy mieć w październiku zakładaną pompę ciepła panasonic 9kw 1f, wcześniej spalaliśmy ok 4,5 tony ekogroszku 26MJ od 15 września do 31 kwietnia. w tym również woda użytkowa zbiornik 200L. W domu 3 osoby, wody nie używamy zbyt wiele. Na piecu mamy ustawione całą zimę temperaturę wody na 45 stopni, dom ok. 140m parter i poddasze z dość szybko schodzącym dachem. W domu przez całą zime mamy temperature ok. 23 stopni.

(Chętnie byśmy zeszli z niej na całe noce, może i nawet gdzieś do godziny 10-11 żeby się lepiej spało)

Dom dobrze ocieplony, nowe okna trzyszybowe, poddasze wełna i tylko jedno małe okno dachowe na pokój.

Jakich rachunków możemy się spodziewać +-?

#pompaciepla
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Liarek123: liczysz ile energii z ekogroszku żyłeś.
Dzielisz to przez średnią sprawność pompy (2.2-2.4?) I wyjdzie ile prądu zużyjesz w kWh.
Mnożysz razu cenę energii i wychodzi rachunek ma dziś.
Jeśli prąd podrożeje 2 razu to będzie 2 razu więcej
  • Odpowiedz
@Mateos2:

Nie zgadza mi się ten rachunek kompletnie dlatego że węgiel w ciepłe miesiące musi się palić w tak czy siak i choćby było na dworze 25 stopni to i tak worek węgla się spali.
  • Odpowiedz
4500 kg*26MJ/kg=117GJ=32500kWh
32500kWh*sprawnosc kotła ~65%
=21125kWh zapotrzebowania budynku na ciepło.

21125kWh/SCOP ~4,9 dla temp. wody 35°C, 3,32 dla temp. 55°C.
= w zależności od temperatury zasilania (35 lub 55°C) i przyjmując sprawność kotła 65%, obliczniow zużycie energii elektrycznej na podstawie obecnego zużycia wyniesie ~4310-6560 kWh.
  • Odpowiedz
@Liarek123: ale w lato grzejesz tylko ciepła wodę. W zimie idzie prawdziwe zużycie energii na ogrzanie.
U mnie pompa ciepła dziennie chodzi 1.5 do 2h na ciepła wodę
W zimie przy dużym mrozie może i 24h chodzić
Na lato wystarczy pompa ciepła 2-3kW
  • Odpowiedz
@Mateos2: W lato grzeje tylko ciepłą wodę, aktualnie to robie i tak grzałką ale ja tutaj mówię o jeseni czy wiosnie gdzie noc jest zimna, ale dzień 20+, pompa napewno chodzi wtedy inaczej niż piec w który tak czy siak spala tyle samo a mógłby mniej.
  • Odpowiedz
@Liarek123: ogólnie to jest zależne od wielu czynników ale kilka dni/tygodni największych mrozów robi rachunek
Przez tydzień dużego mrozu pompa czy kocioł zje więcej niż przez 6 miesięcy ciepłych.
  • Odpowiedz
@Liarek123: no właśnie patrzę i wychodzi że COP 3.3 to ma ale +2 na zewnątrz i wodzie 35 stopni.
Nie wiem czy wliczono pompy i grzałki.

Nie ma co się oszukiwać. Wada pomp jest ich spadek wydajności przy mrozach.
Naprawdę ciężka zima i zapomnij o SCOP większym niż 2 .... Łagodna zima - ciesz się malusim rachunkiem

Na potężne mrozy gaz prąd czy węgiel są lepsze w sensie wydajności
  • Odpowiedz
@dzikz: Jeśli chodzi o temperaturę wody użytkowej to teraz mamy 40 stopni.

Na piecu tak jak mówię 45 stopni, ale ta wartość mogłaby być niższa w "ciepłe" miesiące (listopad, połowa października, koniec lutego, marzec, kwiecień), niestety pieca się już niżej nie wysteruje, myśle że spokojnie bylibyśmy wstanie przy 40 stopniach zapewnić temperaturę taką jaka nam odpowiada (nie musimy mieć 23 stopni jak teraz bo i tak trzeba wietrzyć, po prostu
  • Odpowiedz
@Mateos2 mylisz COP i SCOP. Wiadomo teoria teorią, wyliczenia są jakie są, a zimą i tak zweryfikuję pompę i jej efektywność.
@Liarek123 myślę, że przy podanych przez ciebie parametrach domu i instalacji powinieneś się zmieścić w wyliczeniach. Wołaj po sezonie, zobaczymy ;)
  • Odpowiedz
Myśle że optymalnie to chcielibyśmy 1/3 doby 19 stopni w domu, reszta 21.


@Liarek123: zdrowotnie, dla komfortu czy oszczędność?
Bo oszczędności dużo z tego nie będzie...
To taka ogólna analogia - jak jedziesz samochodem na tempomacie to spalisz mniej paliwa niż dodając gazu a potem puszczając gaz na zmianę

Wychładzasz dom to potogo musisz dogrzać
  • Odpowiedz
@Liarek123: każdy oczywiście ma swoje odczucia temperatury ale mogę napisać jak u mnie się sprawdzają ustawienia.

Ja mam sypialnie na stałe lekko chłodniejsze a pokoje dzienne stała temperatura całą dobę 22.5

Wynika to z tego że pompa nie ma zapasu mocy i szybko nie nagrzeje mi pomieszczenia.
Więc jak spadniei w salonie o 1 stopień i się ściany zaczną wychładzac to potem 3-4 godziny trwa zanim wróci odczuwalny komfort. A jeśli jeszcze w międzyczasie pompa musi podgrzać ciepłą wodę to trwa to
  • Odpowiedz
@Mateos2: Ogólnie to w domu mamy 7 pomieszczeń, czas spędzamy głównie w kuchni, sypialni, łazienki i pokoju na poddaszu. W pokoju na poddaszu kumuluje się ciepło bardzo, potrafi być z 1,5-2 stopnie więcej niż na dole w zimie.

Dwa pomieszczenia na górze nie są wcale używane bo to garderoba i coś na wzór salonu ale nikt w nim nie spędza czasu i jest to pokój połączony ze schodami wiec ciepło
  • Odpowiedz
@Liarek123: to zwróć uwagę że pompa potrzebuje dużo obiegu żeby działać poprawnie.
Ja mam podobnie jak ty i ogólnie góry prawie nie muszę grzać.
Ale jak grzeje pompa sam dół to daje to za mały przepływ i pompa nie potrafi się odnaleźć. teraz mam tak że grzeję dół, ale obieg piętra jest zawsze minimalnie otwarty żeby woda jakaś płynęła

Ogólnie trzeba pod siebie ustawić
  • Odpowiedz