Wpis z mikrobloga

Rosyjskie media mogą się zachwycić patriotyzmem Kaczyńskiego"
Rozmawiamy z Tomaszem Piątkiem o jego nowej książce o ojcu Tadeuszu Rydzku, rosyjskiej agenturze i parówkach Macierewicza.

Piątek: - ­­­Jest wiele osób w Polsce, które chcą tu wschodnich porządków, bo wiedzą, że to im ułatwi przekręty i machinacje.


Sebastian Łupak: Departament Stanu USA zareagował na przegłosowanie przez posłów PiS i Kukiz’15 ustawy anty-TVN: Amerykanie po raz kolejny ostrzegają rząd polski przed uderzeniem w amerykańskie interesy i zasadę wolności słowa. Czy na Kremlu strzelają korki od szampana?

Tomasz Piątek: Oczywiście. Rosyjskie media mogą się teraz zachwycić patriotyzmem Kaczyńskiego, który wyrzuca zgniłych Jankesów z Polski.


Może pan mieć małą satysfakcję. Od lat ostrzega pan przed działaniami rosyjskiej agentury w Polsce. Dotąd wiele osób mówiło, że to tylko pana chore teorie spiskowe…

Słaba to satysfakcja. Niestety, mamy w Polsce tendencję do chowania głowy w piasek. Przez ostatnie lata wierzyliśmy, że jak weszliśmy do UE, to historia się skończyła i Rosja już nigdy nam nie zagrozi. A Rosja to kraj, który ma doskonałe służby specjalne. Oni nie przełknęli tego upokorzenia, że przegrali Zimną Wojnę. Zlekceważyliśmy to, wbrew doświadczeniu i logice. Jeśli Rosjanie działają w USA, to dlaczego nie mieliby działać w kraju znacznie im bliższym, czyli w Polsce?

Dziś nie trzeba nawet ludzi werbować. Jest wiele osób w Polsce, które chcą wschodnich porządków, bo wiedzą, że zachodnia przejrzystość, zachodnia walka z korupcją, nie pozwoliłaby im na przekręty finansowe. Polska europejska, Polska zachodnia, utrudnia im tylko ich machinacje.


Ale przecież retoryka PiS od wielu lat była ostro antyrosyjska…

Ja też przez lata myślałem, że PiS to partia antyrosyjska. Jak wszyscy, przez lata miałem problem z tą sprzecznością: dlaczego PiS demonizuje Rosję, a równocześnie działa na korzyść rosyjskiej dyktatury i szerzy jej ideologię? Polecam książkę "Katastrofa posmoleńska" Grzegorz Rzeczkowskiego, dziennikarza "Polityki". Rzeczkowski udowodnił, że smoleńskie teorie spiskowe rozsiewali w Polsce właśnie Rosjanie, bo to rozbiło i skłóciło polskie społeczeństwo. Pękające parówki Macierewicza były dla Rosjan bardzo wygodne, bo kompromitowały Polskę, a Rosję pokazywały jako ofiarę szalonych teorii Polaków.


Rosyjskie ślady w Polsce widać choćby w trollach z Sankt Petersburga na polskich portalach, w wojnie hybrydowej prowadzonej przez ludzi GRU w internecie. Pan twierdzi w swojej nowej książce "Rydzyk i przyjaciele. Wielkie żniwo", że za ojcem Rydzykiem też stoją rosyjskie powiązania. Skąd ta teza?

Przekaz Radia Maryja jest zbieżny z przekazem Kremla: antyunijny, antyzachodni, antyukraiński i antysemicki. Wystarczy posłuchać takich felietonistów, jak Stanisław Michalkiewicz czy Jerzy Robert Nowak. Rydzykowi udało się przekonać wielu Polaków, że wartości europejskie i zachodnie kłócą się z wartościami polskimi. Wbił klin między nas a Europę.


Jak mu się to udało?

W pierwszym tomie mojej książki mowa m.in. o powiązaniach ojca Rydzyka z mistyczką Vassulą Rydén. Pani Ryden afiszuje się z dostojnikami putinowskiej Cerkwi i głosi "proroctwa", według których Rosja ma rządzić resztą ludzkości. To Vassula Ryden w 1990 roku przekazała księdzu Rydzykowi 10 tysięcy franków szwajcarskich na pierwszy maszt nadawczy Radia Maryja. Bez pani Ryden zapewne nie byłoby imperium Rydzyka.

W drugim tomie mojej książki mowa o fazie dojrzałej tego imperium, o większych pieniądzach i jeszcze bardziej intrygujących sponsorach. Tytułowe "Wielkie żniwo" to setki milionów złotych. Skąd te pieniądze? Między innymi z sieci parabanków SKOK, która wspiera o. Rydzyka. W książce piszę o rosyjskich powiązaniach SKOK-ów.

Opisuję też właścicieli sieci sklepów Żabka, czyli fundusz kapitałowy CVC Capital Partners. Ten fundusz sponsorował w Toruniu konferencję naukową na uczelni Rydzyka z udziałem Antoniego Macierewicza. Prezes polskiego oddziału CVC podpisał nawet w 2019 roku list intencyjny o współpracy z Wyższą Szkołą Medialną o. Rydzyka, bo chciał w ten sposób – poprzez redemptorystę – dotrzeć do najważniejszych polskich polityków z PiS.


Fundusz - co dokumentuję w książce - ma liczne powiązania biznesowe

https://ksiazki.wp.pl/tomasz-piatek-rosyjska-agentura-otwiera-na-kremlu-szampana-6671712602974752a
#ksiazki #polityka #neuropa #kryminalne #rosja #smolensk #radiomaryja #rydzyk
robert5502 - Rosyjskie media mogą się zachwycić patriotyzmem Kaczyńskiego"
Rozmawiam...

źródło: comment_1660122279mxQBVZfIKDYBqnhmJIvCRg.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz