Wpis z mikrobloga

Mirki i mirabelki, jak mogę pomóc? Jestem po 5 latach psychologii, jeżeli macie jakieś pytania z tej dziedziny - dajcie znać, chętnie odpowiem albo pomogę!
  • 18
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@w1cek: czy ktoś po psychologii zajmuje się psychologią? Bo patrząc na rynek od strony korpo to można odnieść wrażenie że wszystkie kobiety i tak po tym idą do HR.

Za moich czasów studenckich był taki żart:
- Studiuje psychologię.
- A drugi kierunek?
@w1cek: Dlaczego ludzie wciąż korzystają z tego portalu, skoro większość na niego narzeka? Przecież mają alternatywę w postaci, np hejto.pl ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co sprawia, że wciąż tutaj siedzą, mimo ogólnej niechęci do moderacji i sposobu zarządzania całym tym ściekiem?
@annotate hmm, znam wiele osób, które zajmują się psychologią. Ja sam osobiście pracuję w korpo, w HRze (ale nie w rekrutacjach). Zastanawiam się nad ścieżką psychoterapeutyczną albo trenerską, jeszcze nie wiem jak wyjdzie, a jestem ok. 2 lata po studiach.

Co do żartu - w liceum byłem na bardzo wymagającym biol chemie i studia w porównaniu do liceum to były jednak wakacje. Czy żałuję? Absolutnie nie, poszedłem z pasji i bardzo wiele
@w1cek: No jak kurna nie ma, przecież napisałem nawet w komentarzu xD https://hejto.pl

Tylko brakuje jeszcze aplikacji mobilnej, ale jest w fazie wczesnej alfy (która i tak działa sto razy lepiej niż to wypokowe gówno, którym nas raczą). Stąd moje pytanie - mamy alternatywę, ale dalej tkwimy w tym syfie. Co jest z nami nie tak? ¯_(ツ)_/¯
@w1cek: dlaczego na psychologii jest tak przytłaczająca dominacja kobiet, że jak patrzy się na zdjęcia absolwentów to proporcja wyglada jakby na 1 studenta przypadało 10 studentek?
@DeoLawson szkolenie terapeutyczne to dodatkowe 3-4 lata edukacji po studiach, kosztuje ok. 50 000 zł. Dolicz do tego koszty gabinetu (jeżeli przyjmuje stacjonarnie), podatki, inne koszta prowadzenia działalności, fakt tego, że normalny psycholog nie przepracuje 8h dziennie jak typowy człowiek, bo nie przerobi mentalnie tyle materiału. Do tego jeżeli chcesz być fair w stosunku do klientów / pacjentów - musisz robić superwizje, czyli omawiać pewne przypadki z bardziej doświadczonymi kolegami, cały czas
@achillesgrek aaa, wybacz, przeoczyłem. To w takim razie pytanie z kategorii biznesowo - psychologicznej, jeżeli chodzi o psychologicznie - w dużej mierze chodzi o przyzwyczajenie i nawyk, jako ludzie jesteśmy zwyczajnie leniwi, jak coś działa w miarę ok, to nie będziemy szukać nowości, o ile ta nowość nie jest wybitnie dużo lepsza. Dodaj do tego zebraną już społeczność tutaj i chyba o to chodzi. Ta sama sytuacja co z YouTube i innymi
@Bananek2 dobre pytanie, rzeczywiście dysproporcja jest bardzo duża. Myślę, że podobnie jak z politechniką - przeciętnie więcej kobiet czuje zainteresowanie do psychologii niż mężczyzn, z czego to wynika? Pewnie z różnic w temperamencie i osobowości między płciami.
@w1cek: haha sorry za te narzekanie, bo pewnie zaczynając ten wątek chciałeś komuś coś dobrze doradzić kierując się chęcią pomocy, a zamiast tego w komentarzach lecą pretensje wobec innych osób z branży, za które nie odpowiadasz, ale jeszcze pozwolę sobie spytać o jedną kwestie

jak to możliwe, że wiele psychoterapeutów czyli osoby, które teoretycznie siedzą po uszy w tej dziedzinie i niby są w tym ekspertami nie zauważają u siebie takich
Pobierz
źródło: comment_1660080810d1IpVA3mPjzrxdyWacPDxs.jpg
@achillesgrek obawiam się, że o ile nie pojawi się alternatywa ze znacznie lepszą wartością dla ludzi, z potężną maszyną marketingową, będzie trudno to jakkolwiek zmienić
@Bananek2 strasznie mi przykro, że takie rzeczy się dzieją. Myślę, że problem jest bardzo złożony:

-w Polsce nadal nie weszła w życie tzw. ustawa o zawodzie psychologa, więc każdy z nas może nazwać się psychologiem / psychoterapeutą i nie będzie w związku z tym konsekwencji prawnych,

-certyfikowany terapeuta certyfikowanemu terapeucie nierówny. Generalnie przez to jak system w Polsce działa to klient / pacjent jest zmuszony weryfikować kompetencje psychoterapeuty.

-polecałbym pytać przed jakimkolwiek
@Bananek2 nie ma problemu, rozumiem różnego rodzaju emocje, szczególnie jak miałeś doświadczenia z nieodpowiednimi terapeutami. Sam miałem przeróżne, więc rozumiem Twój punkt widzenia.

Psychoterapeutką z zawodu? Na pewno skończyła psychologię, ale czy kończyła szkolę psychoterapeutyczną? Pamiętaj, że to nie to samo, nie każdy psycholog jest psychoterapeutą.

Właśnie z powodów o których piszesz terapeuci powinni być w swojej terapii oraz się superwizować. Nie porównywałbym tej sytuacji do mechanika, bo jeżeli chodzi o psychikę