Wpis z mikrobloga

Mirki czy jest sens podbijania pakietu światłowodu Orange z 300Mbit/s do 600Mbit/s, jeśli ze skrzynki w piwnicy do mieszkania mam koncentryk i modem g.fast? Instalator uprzedzał, że w takiej konfiguracji maksymalna przepustowość jaką widział to 330Mbit/s. Aktualnie speedtest pokazuje prędkości na poziomie 244Mbit/s.

#sieci #siecikomputerowe #orange #swiatlowody #internet
  • 11
@wypokowy_expert: o to się martwię, bo mam mieszkanie, w którym nikt nie zadbał o media, a nie udało się przeprowadzić światłowodu przez peszle w podłodze i leży tylko miedziak.

@OraclePL: mam wrażenie, że łącze jest za mocno przycięte, bo upload jest ~ 40Mbit/s, a powinien być przynajmniej 50. Chyba, że to też przez gfasta.

@MrPawlo112: zdarza mi się potrzeba pobrania kilkunastu do kilkudziesięciu gigabajtów, przy kilku plikach na raz
zdarza mi się potrzeba pobrania kilkunastu do kilkudziesięciu gigabajtów, przy kilku plikach na raz to jest za długo nawet jak na zrobienie sobie kawy ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@gileski: a jesteś pewien, że wąskim gardłem będzie twoja sieć, a nie serwery, z których pobierasz?
Do domowych internetów serio nie ma sensu się spinać na łącza z przepustowością większą, niż 200-300Mbps, bo zwyczajnie nie będą wykorzystywane poza jakimiś
Pobierz
źródło: comment_1660043604lbbzD8cdUiOO70tj0RcB0J.jpg
@Jarek_P: Serwery raczej nie będą wąskim gardłem. Wiem, że przez 95% czasu łącze nie będzie wykorzystane nawet w 1/4, ale czasami mam pożarową sytuację, gdzie muszę pobrać wielkie paczki. Pakiet z 600Mbit/s mam raptem 10 zł drożej. Nie widziałem, w sumie dalej nie jestem pewien, czy technicznie gfast da radę tyle puścić, a tę dyszkę to bym sobie odrobił w różnicy czasu kiedy miałbym już dane na dysku.
@gileski: Moim zdaniem nie ma. 600Mbit/s w Orange to tak naprawdę oscyluje w granicach 400-450Mbit/s nawet jak masz światłowód bezpośrednio w mieszkaniu. Zaraz znajdzie się jakiś idiota co Ci wrzuci "speedtesty" co ma pierdyliard megabitów - problem w tym, że te wszystkie speedtesty nie mierzą tego ile realnie będziesz pobierał pliki.