Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@mapache: czas liczysz od włączenia pompy. Za duża doza i/lub zbyt drobne mielenie. Zmieniaj tylko jeden parametr na raz - tj albo grubość mielenia, albo dozę, albo czas ekstrakcji, jeżeli chcesz zrobić troubleshooting i wiedzieć gdzie jest błąd.

Do spieniania trzeba trochę wprawy.
dałem a full pare i nic sie nie pieni


@mapache: Jeżeli leci para jak należy, to znaczy że błąd leży po stronie użytkownika. Na YT masz nagrania jak trzymać pod kątem żeby się zrobił wir oraz na jakiej głębokości trzymać lancę od pary.

Głośna praca pompy i bardzo długi czas parzenia oznacza że zbyt drobno zmielone.

Ja takim zwykłym chinskim leje pół kubka (30sek.) a mleko najlepiej 3.2% ,,, 2% mi
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pepa81: pieniłem zero, pieniłem owsiane, pieniłem sojowe xD Tłuste pieni się łatwiej, ale bardziej od tłuszczu jest istotna zawartość białka.

@mapache: a leci para? Jeżeli tak to pooglądaj instrukcje na YT, w końcu zaskoczy. W domowych warunkach trochę czasu to zajmuje niestety, żeby się nauczyć. Ja miałem kumpla, który był w top latte art w Polsce swego czasu. Wpadł z dwoma kartonami mleka do kawiarni w której pracowałem i dalej
@mapache skoro ja u siebie w DeLonghi dam radę spienic mleko, to tym bardziej lelit jest w stanie to zrobic, popatrz na yt poradniki, od groma tego jest. Do nauki spienienia można wykorzystać wodę z dodatkiem płynu do zmywania naczyń
@kabzior: @geuze: w jaki sposób działa przełączanie miedzy kawa/nie wiem co/para ? bo jak mam np ustawione na kawe i pokręce pokrętłem od pary to normlanie leci. więc co powoduje zmiana trybu? oraz czym jest trybem pomiędzy? kropelka wody
@mapache: kawa to kawa, kropelka to wrzątek a para to para :)
po przełączeniu na parę musisz odczekać aż bojler doprowadzi wodę z temp kawy do temp pary.
weź przeczytaj instrukcję ;)
@mapache: jak masz w pozycji "kawa" to uruchomienie pompy leje wodę z grupy (tam gdzie wpinasz kolbę z kawą).
jak masz w pozycji "kropelka" to uruchomienie pompy leje wrzątek z różdżki.
jak masz w pozycji "para" to uruchomienie pompy wypuszcza parę z różdżki (najpierw poleci trochę wody, zawsze na początku kieruj różdżkę w tackę ociekową i uruchamiaj parę, jak zleci woda i zacznie lecieć para to zamykaj i dopiero wsadzaj w
@mapache: nie :) zależnie od kawy, ale zakładam że masz mieszankę do espresso średnio/ciemno paloną więc powinno być gęste, pełne, ani kwaśne ani gorzkie - idealnie pomiędzy nawet lekko słodkie, czekoladowe.
ale żeby takie wyszło to trzeba idealnie się wstrzelić.
a ponieważ nie wiem co i jak robisz to nie mogę Ci powiedzieć co masz poprawić.