Wpis z mikrobloga

#wakacjekredytowe #kredythipoteczny

Mirki i Mirabelki, czy ktoś się orientuje w kwestii wakacji kredytowych oraz nadpłaty?

Tz. wakacje kredytowe to temat raczej prosty. Ale nadpłaty. Czy robić je od razu (np. jak mam wakacje kredytowe sierpień i wrzesień, to od razu w sierpniu zrobić nadpłatę? ). Czy jednak trzeba poczekać bo wakacje i nadpłata jakoś ze sobą kolidują?
  • 28
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@zdunek89: Wydaje mi się, że w zdecydowanej większości banków można robić nadpłaty podczas wakacji. Odsetki nie są naliczane, więc nie ma znaczenia czy zrobisz nadpłatę dzisiaj i we wrześniu, a czy poczekasz i zrobisz zbiorczą pod koniec września, w przeciwieństwie do czasu bez wakacji, gdzie im szybciej tym lepiej. Ale jak Twój bank nie dopuszcza nadpłat podczas wakacji to zrób 1 października i już. Jak przedłużysz do 30 listopada to
  • Odpowiedz
@zdunek89: Jak wrzucisz to na jakieś konto oszczędnościowe to najlepiej robić po ciągu wakacji czyli 30 listopada / 1 grudnia (brak odsetek od kredytu, dodatnie odsetki z depozytu).
Jak ma się z tym nic nie dziać, to bez różnicy kiedy nadpłacisz byle przed końcem wakacji.
  • Odpowiedz
@zdunek89: jak masz możliwość to najlepiej zrobić od razu, czyli nadpłata w sierpniu bo wtedy będziesz miał niższą kwotę do zapłaty odroczoną przez bank.
Przykład w uproszczeniu: jak rata wynosi 2000zł i zrobisz nadpłatę po wakacjach kredytowych, czyli po 8msc oszczędzania to bank odroczy Ci na koniec okresu 16 tys. (8x2000zł).
Ale jak zrobisz nadpłatę 16 tys. w sierpniu to rata od razu spada Ci z 2000zł na np.1800zł i
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@53845714N: co to za pokręcona logika? Te 16k teraz to skąd wziąć? Jeśli je miałeś i planowałeś nadplacic to trzeba było to robić przed wakacjami. Ale jeśli ktoś nie ma kasy odłożonej i niejako startuje od zera to nie zrobić czegoś takiego.

Plus nawet jeśli masz te 16k do nadpłaty teraz to przez okres wakacji lepiej je wsadzić na lokatę, bo zarobisz parę groszy, a kredyt stoi w miejscu.
  • Odpowiedz
@EpicKris: A może kredytobiorcom z chwilą złożenia wniosku o wakacje pojawia się 8x2000 zł na koncie z odroczonych rat, mi się jednak nie pojawiło XD Oczywiście masz rację, 8000 zł najpóźniej pod koniec listopada jeżeli 4 miesiące ciągiem z oszczędności na bieżących ratach a potem 4 nadpłaty po 2000 zł w każdym miesiącu zawieszenia w 2023 roku, również z oszczędności na bieżących ratach.
  • Odpowiedz
@EpicKris: dlatego napisałem że jeżeli ktoś może sobie pozwolić na wcześniejszą nadpłatę to sposób który opisałem będzie bardziej korzystny niż lokata o której wspominasz. Natomiast jeżeli ktoś nie ma gotówki to lepiej wziąć wakacje kredytowe i część która idzie na ratę spłacać co miesiąc jako nadpłata.
Zysk od tych przykładowych 16 tysięcy zł, na lokacie 7%, po 8 miesiącach da Ci 600zł.... a przy nadpłacie tej gotówki w sierpniu zaoszczędzisz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@53845714N:

dlatego napisałem że jeżeli ktoś może sobie pozwolić na wcześniejszą nadpłatę to sposób który opisałem będzie bardziej korzystny niż lokata o której wspominasz


Jeśli już wziąłeś wakacje to nie jest. W trakcie wakacji masz 0% na kredycie vs 7% na
  • Odpowiedz
@EpicKris: nie bierzesz w ogóle pod uwagę że przy nadpłacie spada Ci kwota raty bo zmniejsza Ci się kapitał do spłaty.

Jeśli już wziąłeś wakacje to nie jest. W trakcie wakacji masz 0% na kredycie vs 7% na lokacie.


Nawet gdyby to była lokata 10% to i tak wyjdzie gorzej niż 'zysk' z wcześniejszej
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@53845714N:

nie bierzesz w ogóle pod uwagę że przy nadpłacie spada Ci kwota raty bo zmniejsza Ci się kapitał do spłaty.


To nie ma znaczenia przy wakacjach
  • Odpowiedz
@EpicKris:

Nic tu nie oszczędzasz, bo ten kredyt w tym czasie jest na 0%.


co to znaczy kredyt na 0%? nie ma czegoś takiego, bank zamraża Ci jedynie część kapitałowo-odsetkową i przenosi ją na koniec okresu kredytowania. Przenosi Ci tyle kapitału i odsetek ile wynosi w racie na dany miesiąc wakacji kredytowych.
  • Odpowiedz
Dokładnie to co napisałem. Kredyt w trakcie wakacji jest oprocentowany na 0%.


@EpicKris: haha, no teraz się trochę ubawiłem. Kompletnie nie wiesz o czym piszesz, ale to nic, człowiek się całe życie uczy ;)
Pomerdało Ci się, to że terminy zostaną przedłużone bez odsetek oznacza że bank nie pobierze Ci dodatkowej kasy za to że będziesz spłacał kredyt przez 20 lat i 8msc, zamiast 20 lat, a nie że Ci kapitału i odsetek nie pobierze podczas wakacji kredytowych :)

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@53845714N:

haha, no teraz się trochę ubawiłem. Kompletnie nie wiesz o czym piszesz, ale to nic, człowiek się całe życie uczy ;)


Ale to śmiejesz się z tego że jednak ty nie wiesz o czym piszesz czy o co chodzi? Kredyt w trakcie wakacji kredytowych oprocentowany jest na zero i to jest
  • Odpowiedz
@EpicKris:

Co oznacza, że w trakcie miesięcy kiedy masz wakacje nie płacisz ani raty kapitałowej, ani odsetkowej.


to inaczej... jeżeli Twoja rata dziś wynosi 2000zł i wykorzystasz pełne wakacje kredytowe (8msc) to ile będziesz musiał oddać bankowi? dla uproszczenia przyjmijmy że jastrząb nie podniesie stóp.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@53845714N:

to inaczej... jeżeli Twoja rata dziś wynosi 2000zł i wykorzystasz pełne wakacje kredytowe (8msc) to ile będziesz musiał oddać bankowi? dla uproszczenia przyjmijmy że jastrząb nie podniesie stóp.


Jeśli to jest całkowita rata, to przy niezmiennych stopach oddać muszę 8x2000. Ale jeśli na koniec wakacji nadplace 16k jako kapitał, to ta rata spadnie i będzie poniżej 8x2000. Plus będę miał odsetki z lokaty, których bym nie miał gdybym nadpłacał
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@53845714N: jak ktoś wziął wakacje od sierpnia do listopada to nadpłata ma sens dopiero w grudniu. Bo przez 4 miesiące masz oprocentowanie kredytu 0% więc lepiej wrzucić kasę na lokatę lub konto oszczędnościowe. Nie wiem z czym ty tu próbujesz dyskutować...
  • Odpowiedz
@EpicKris:

Ale jeśli na koniec wakacji nadplace 16k jako kapitał, to ta rata spadnie i będzie poniżej 8x2000.


a skąd taki pomysł że jak po wakacjach nadpłacisz to Ci spadnie kwota którą musisz oddać bankowi?
Bank zamraża Ci kwotę za każdy miesiąc z osobna i to że nadpłacisz po wakacjach kredytowych nie ma żadnego wpływu na to ile będziesz musiał oddać bankowi.
Nawet jak nadpłacisz 16k to w dalszym ciągu
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@53845714N co do reszty wakacji to jeszcze dodam, że w 2023 nie ma tylu miesięcy ciągiem, tylko pojedyncze więc jak ktoś wziął wakacje np w styczniu, to trzyma hajs na lokacie lub koncie oszczędnościowym w styczniu i nadpłaca w lutym. Tak samo reszta wakacyjnych miesięcy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@53845714N:

a skąd taki pomysł że jak po wakacjach nadpłacisz to Ci spadnie rata którą musisz oddać bankowi?


Bo nadplacam kapitał. Tak działa kredyt
  • Odpowiedz