Wpis z mikrobloga

Jest decyzja z ZUSu zobowiązująca do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń postojowych. Chcemy się od niej odwołać. Mamy na to miesiąc. Zastanawiam się, czy w tym wypadku należy i tak przelać należności do ZUSu, czy w momencie złożenia odwołania, zwrot zostaje zawieszony?

#prawo #pytaniedoeksperta #zus
  • 11
  • Odpowiedz
@Zsan: zasadniczo, jeżeli decyzja nie została opatrzona rygorem natychmiastowej wykonalności, odwołanie wniesione w terminie wstrzymuje określony w decyzji obowiązek. art 130 kpa.
  • Odpowiedz
@Karoleer: @Adams_GA: Dziękuję, wiedziałem że gdzieś to musi być zapisane w artykule, ale nie potrafiłem go zlokalizować.
Zastanawiam się, czy jeżeli zapłacę teraz, to nie będzie to "uznaniem" decyzji z mojej strony? Czy mimo to, nadal będę mógł się odwołać, a przy ewentualnej wygranej, ZUS mi zwróci kasę?
  • Odpowiedz
@Zsan:

Zastanawiam się, czy jeżeli zapłacę teraz, to nie będzie to "uznaniem" decyzji z mojej strony?


teoretycznie - nie. aczkolwiek tutaj wprost mówię, poczekałbym na kogoś bardziej ogarniętego z KPA żeby to potwierdził. ja bardzo mało siedzę w adminie.

Czy mimo to, nadal będę mógł się odwołać


jak najbardziej

a przy ewentualnej wygranej, ZUS mi zwróci kasę?


o ile dożyjesz tego momentu, bo podmioty typu zus średnio się śpieszą z oddawaniem
  • Odpowiedz