Wpis z mikrobloga

Cześć mirasy chciałem się was spytać jak jest w innych bankach bo wydaje mi się, że #ing #oszukujo
o co chodzi - mianowicie o kredyty ze stałym oprocentowanie. W PKO BP i kilku innych bankach okres ze stałym oprocentowaniem przedłuża się o ilość miesięcy z wakacjami zgodnie z > art 73 ust 11. Okresu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do okresu kredytowania. Okres

kredytowania oraz terminy przewidziane w umowie ulegają przedłużeniu o okres

zawieszenia spłaty kredytu.


natomiast ING interpretuje tę ustawę inaczej i nie wydłuża okresu ze stałym oprocentowaniem, zgłosiłem sprawę na ogólnym mailu UOKiK, ale boję się, że nic to nie da, czy macie jakiś pomysł jak to ogarnąć?

#ing #wakacjekredytowe
  • 15
@Baakedr: mhm gl,hf, jak w takim razie się zachować? rzecznik praw konsumenta doradził napisanie reklamacji i przy ewentualnym odrzuceniu zwrócenie się do rzecznika finansowego, wydaje mi się, że jako jednostka będę miał małą siłę przebicia. Jak wygląda to formalnie? Pozew zbiorowy?
natomiast ING interpretuje tę ustawę inaczej i nie wydłuża okresu ze stałym oprocentowaniem, zgłosiłem sprawę na ogólnym mailu UOKiK, ale boję się, że nic to nie da, czy macie jakiś pomysł jak to ogarnąć?


@Xahil: Większość banków nie przedłuża okresu czasowo stałego oprocentowania w przypadku korzystania z wakacji. Wynika to interpretacji treści ustawy przez działy prawne banków. Wynika to z tego, że przedmiotem zawieszenia jest spłata kredytu, a nie wykonywanie umowy.
@marcpol: z tym, ze część banków (oczywiście państwowe głównie) inaczej interpretuje te przepisy i przedłuża okres stałych raz o okres zawieszenia.

Mamy więc rozbieżność, która na pewno skończy się w Sądzie.
banków nie przedłuża okresu czasowo stałego oprocentowania w przypadku korzystania z wakacji. Wynika to interpretacji treści ustawy przez działy prawne banków. Wynika to z tego, że przedmiotem zawieszenia jest spłata kredytu, a nie wykonywanie umowy.

Zapraszam do znaleziska o mojej stronie na temat w


@Baakedr: kurcze nie jestem prawnikiem ale co można interpretować w zapisie "oraz terminy przewidziane w umowie ulegają przedłużeniu o okres", no dobra, pozostaje czekać ;) szczerze mówiąc
@Xahil: Ja jestem. I interpretuję to tak, że ING i inne się mylą.
I tak, sam mam kredyt na stałe oprocentowanie, wzięty w 2018 roku, więc bez wakacji jesienią 2023 wchodzę na zmienną stopę. I tak, w ING.
@Baakedr: kurcze nie jestem prawnikiem ale co można interpretować w zapisie "oraz terminy przewidziane w umowie ulegają przedłużeniu o okres", no dobra, pozostaje czekać ;) szczerze mówiąc w moim przypadku to te 8 dodatkowych miesiecy fixa może więcej znaczyć niż te 8 rat kapitałowych ( ͡º ͜ʖ͡º)


@Xahil: Przedmiotem zawieszenia jest rata kredytu, stąd interpretacje czy ustawodawca miał na myśli terminy związane bezpośrednio z ratą
Zgodnie z zapisami umowy okres stałej stopy jest na 60 miesięcy i nie ulega on przedłużeniu. Oczywiście okres kredytowania i terminy wskazane w umowie (dotyczące spłaty kredytu) ulegają przedłużeniu czyli mówimy o przesunięciu terminu płatności raty, a nie innych terminach umownych dlatego też terminy i monitoring warunków umownych zostaje bez zmian.
@Baakedr @marcpol @Banek09 @profaza @binturong
Złożyłem reklamacje, oczywiscie reklamacja została odrzucona. Wyslalem maila do RF, załaczylem treść reklamacji plus odrzucenie reklamacji jakie dostałem z ING. Zadzwoniłem także do na infolinie RF, pan z infolini powiedział mi, że mają podobne sprawy, że każda sprawa wymaga osobistego rozpatrzenia i będą się kontaktować. Pan mówił bardzo ogólnikowo ale @ING_Bank_Slaski , nie mam dla was raczej dobrych wieści ( ͜͡ʖ ͡€)
Myślę,