Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się co zrobić, wiadomo jak wygląda sytuacja na świecie, nie wygląda to optymistycznie, plony również nie są za ciekawe, nawozy drogie i nie daję rady już kupować tyle co powinienem a kolejny rok nie wygląda na lepszy. Zastanawiam się nad zaprzestaniem siewu jęczmienia i pszenicy, na rzecz owsa i pszenżyta, mniejsze wymagania a plon również będzie lepszy i zastanawiam się nad obsianiem trawy. Zajmuję się hodowlą bydła i tak patrząc gdybym kupił prasę i obsiał te parę ha to przez te parę lat zbierałbym siano i tym skarmiać zamiast pakować się na siłę w to zboże. Mam również kukurydzę na kiszonkę która w tym roku nie jest jakiś wysokich lotów ale porównując do roku poprzedniego to będzie 3/4 a i tak ta kukurydza jest jedną z lepszych w regionie i powinno to starczyć na 12 miesięcy, Nie wiem czy też siać rzepak bo nasiona strasznie drogie a sam nawóz to już przegięcie i czy warto się pakować skoro prognozy mówią o spadku ceny w przyszłym roku, Myślałem również by zamiast tego rzepaku obsiać dodatkowo kukurydzą ale problem z nią jest taki, że strasznie wysusza ziemię i wyciąga wszystko z gleby. Sam już nie wiem co zrobić bo widzę, że co bym nie zrobił to nie widać dobrej decyzji
#rolnictwo
  • 17
@mandragora310: taktyk, z chęcią poczytam odpowiedzi. Dużo hektarów masz, jakiej klasy ziemię? Ile byków trzymasz? Wydaje mi się że przy sianie to sporo roboty przy przygotowaniu i uzależnienie od warunków pogodowych, ale w sumie przy bykach to chyba nie ma takiego znaczenia jak przy krowach mlecznych.

W mojej okolicy główny rolnik od kilkunastu już lat ciśnie w kukurydzę, robi tak że rok na polu sieje kukurydzę, a na drugi rok coś
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
W sumie to 12 ha w całości i biorę jeszcze z 0,5 ha łąki w dzierżawie ale te łąki są takie, że tyle co zbieram z 1 ha to inni z 2 muszą taka specyfika terenu. Co do byków to od 15 do 20 daje kiszonkę z kukurydzy posypuję śrutem daje na to kredę i tlenek magnezu a na koniec siano z słomą
Siano nie jest takie straszne, popada to też wyschnie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mandragora310: Ja mając 30ha i 35 sztuk bydła w tym krowy w tym roku poszedłem na etat a bydło z polami na pół gwizdka.
To co się dzieje to jest kpina. Pola obsiewalem do tej pory pszenica, owies, żyto, pszenżyto, qq i rzepak. Ale w tym roku będę siał żytem z centrali i po trochu nawóz i obornik na ile starczy. Żyto nie potrzebuje uwagi i spokojnie będzie ci rósło na
@marjanmeme1: u mnie wyjątkowo wyszło w okolicach 4t, nie ma co się chwalić bo rok temu 2.9 ale sprzedałem po 2400 a w tym roku biorę na przechowanie, może sprzedam w okolicach grudnia, ale tak jak mówisz co z tego jak nakłady są ogromne i z kim bym nie gadał wolałem rzepak po 1700 a saletrę po 900. Zyto sieję od dawna i zawsze jakoś tam wychodzi, najgorzej będzie się przestawić
@mandragora310: nie oglądaj / czytaj prognoz. jest dynamicznie, nikt nie wiem jak będzie. Owies jest spoko, zasialem na najsłabszym kawałku 12ha (piachy) i w tym roku da ładnie. Herbicyd i 80kg saletry i to wszystko, w dupie
@mandragora310 kukurudza dostaje właśnie w dupe brak deszczu, zaczynaja dzwonić okoliczni czy nie sprzedam na zielonka.
Pomyśl nad jęczmieniem ozimym, to była moja najlepsza decyzja od paru lat daje najładniej - więcej wody jest na wiosnę ostatnie lata
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@szumix: jęczmień to dobra decyzja bo jak się pytałem znajomych to letni dał 50% tego co zimowy ale szukam jeszcze owsa zimowego, jest ciężki do zdobycia bo dopiero zaczynają się testy takich odmian