Wpis z mikrobloga

1. Literowanie. W łącznościach krajowych literujemy po imionach, ale przecież możemy być słyszalni też poza granicą, prawda? Po co stosuje się polskie literowanie skoro można zawsze ICAO?

2. Karty QSL. Z tego co wiem to ich dystrybucją zajmuje się PZK. Czy mogę sam wysyłać i odbierać tradycyjne, papierowe karty QSL czy tylko cyfrowe?

3. Bardzo interesuje mnie budowanie własnego sprzętu. Czy są jakieś terminy, słowa kluczowe po których można znaleźć jakieś materiały w tym temacie czy tylko "diy ham radio" :) ?

4. Egzamin ustny. Czy muszę mieć praktykę w klubie jakimś czy mogę "z marszu" iść na egzamin? Czy na takim egzaminie używa się prawdziwego sprzętu? Czy to tylko symulowana łączność?

#krotkofalarstwo
  • 5
@ufik78: 1. Sporo krajów robiąc łączności w swoim języku mają swoje odpowedniki i od zawsze z tego korzystają. Taka historia. Masz rację, teoretycznie możesz zawsze ICAO, ale brzmiałoby to w lokalnych rozmowach na 2m trochę dziwnie.
2. Tak, możesz wysyłać pocztą.
3. Kiedyś sporo konstruktorów było na forum sp-hm ale nie wiem czy to jeszcze żyje.
4. Możesz iść z marszu, ale praktyka w klubie jest wskazana. Z tego co wiem
@astrodamus: ad. 2. ok… ale jeśli dobrze rozumiem to w PZK nie muszę się martwić o adres odbiorcy, bo wszystko załatwia PZK na podstawie znaku, tak? Skąd mam wziąć adres? Jest jakaś baza czy po prostu muszę zapytać podczas łączności?
@ufik78: Przede wszystkim korespondent musi być obsługiwany przez biuro (czyli należeć do jakiegoś związku w swoim kraju, który to biuro obsługuje - w Polsce jest około 15tys. ważnych pozwoleń, a do PZK należy 4-5k czyli 1/3). Wtedy Ty będąc w PZK w jakimś oddziale terenowym masz swojego QSL managera i jemu zawozisz wszystkie karty, on je przekazuje do centrali, w centrali zbierają karty od wszystkich dla jakiegoś kraju i wysyłają, a
@ufik78:
1. Można w ICAO, można po polsku. Niektórzy stosują polskie dla wygody.
2. możesz normalnie pocztą wysłąc komuś kartę.
4. Można z marszu, ale warto gdzieś poćwiczyć przynajmniej prowadzenie łaczności. Na sucho nawet przez Internet.