Wpis z mikrobloga

Czy inteligentny BMS np od Huawei czy Sofar pozwalający na optymalizację procesu magazynowania prądu lub wręcz ładowanie magazynu energii z sieci energetycznej to już system HEMS/EMS czy jednak nie?

Pytam bo na HEMS/EMS przysługuje osobna dotacja z programu Mój Prąd 4.0 i sprawdzam jak bardzo można przycebulić bo to instalacja dla moich rodziców/emerytów.

BMS Huawei: https://soltec.pl/pl/monitoring/1859-modu%C5%82-bms-do-zestawu-luna2000-huawei.html

#fotowoltaika #mojprad
  • 16
@kobrys13: nie. Tego nie podciągniesz pod to.
Ale kupując magazyn (o Huawei się wypowiem) musisz kupić też Smart meter, a to owszem, już podciągniesz. Spróbuję ci rano znaleźć rozpiskę co pod co można śmiało pościągać.
dobrze też sprawdź ceny - tutaj możesz dosyć ładny % zaoszczędzić.


@Mateos2: Tak - plan jest taki, że firma robi całą fotowoltaikę z falownikiem hybrydowym, ale że %%% na magazyny energi mają z dupy bo referują do strony soltec to magazyn kupię sam, a ich 'zatrudnię' tylko do rozruchu i podpisania papierów żeby nie było problemów z gwarancjiami i relacjami z firmą.

Soltec chce za magazyn energii Huawei Luna 2000 10kWh
rozruchu i podpisania papierów żeby nie było problemów z gwarancjiami i relacjami z firmą


@kobrys13: w przypadku Huawei to nie ma znaczenia. Nawet jeśli podłączysz sam, ale zgodnie ze sztuką i zgodnie z dokumentacją to będzie objęte gwarancją.
Z naciskiem na zgodnie z dokumentacją - można się zdziwić co potrafią zrobić ludzie 'bo tak pasowało i tak zawsze robiłem'

P.s. zainstalowanie luny jeśli umiesz wiercić i masz podstawowa wiedzę elektryczną jest
@Mateos2: Jeśli chodzi o prace domowe jak i o podstawową wiedzę o elektryce domowej AC/DC to nie ma problemu.

Tak - pomieszała mi się cena z czymś innym co nie zmienia faktu, że soltec chce 40k za 10 kWh i wiele firm instalatorskich referuje do ich cen lub używa we własnych rozliczeniach.

Tylko trzeba znaleźć firmę która poda jakis termin realizacji.


@Mateos2: Mam taką z terminem do 3 tygodni od
wiele firm instalatorskich referuje do ich cen


@kobrys13: jakoś zarobić trzeba:)

podstawową wiedzę o elektryce domowej AC/DC to nie ma problemu.


@kobrys13: obejrzyj instrukcje od luny + jeśli zaciśniesz poprawnie MC4 i tulejki na skrętce to dasz radę sam.
Jedyna upierdliwość to waga baterii.

P.s.
Pamiętaj że musisz mieć też Smart meter DTSU 666 250A.
A to ostatnio ciężkie do dostania.
No ale bez tego magazyn nie ruszy
I że
@Mateos2: Mam instalację trochę rozproszoną po działce - wejście z systemu energetycznego przez dom, ale instalacja PV i magazyn będą w garażu oddalonym od domu, ale nadal w granicy działki.

Czy przekładniki prądowe wymagają jakiejś linii sygnałowej dedykowanej aż do smart metera albo do miejsca gdize będzie magazyn?

Nie wiedziałem o konieczności użycia przekładników. Mam już aktualne PV bez magazynu u siebie i tutaj nie było potrzeby montowania tego elementu :/
@kobrys13: żeby inwerter mógł decydować kiedy i jak używać magazynu musi mieć wgląd w zużycie energii
Czyli musisz zamontować Smart meter z przekładniami na głównej linii zasilającej dom.
Przekładniki są w komplecie z licznikiem.
Smart meter łączysz kablem portami rs485 do falownika - ni muszą być blisko.

Bez Smart metera magazyn będzie uruchomiony ale nie będzie pracował.
Mateos2 - @kobrys13: żeby inwerter mógł decydować kiedy i jak używać magazynu musi mi...

źródło: comment_1658266114R1OSFJ4dnwgFeGTUOKMrdb.jpg

Pobierz
@Mateos2: Czyli smart meter na wejściu przy liczniku energii elektrycznej czy mogę jednak zamontować go na sile bezpośrednio przy falowniku (tutaj akurat nielogiczne mi się to wydaje).

Ale ciągnę kabel od smart metera aż do falownika?

No i tutaj będzie challenge bo licznik w domu, a falownik będzie w garażu wolnostojącym i będe miał do pokonania 10m kostki brukowej :/

Dzięki za wszelkie informacje póki co.
@kobrys13: meter wyłącznie przy liczniku albo w innym miejscu, ale przed punktami odbioru.
On musi widzieć całą energię idącą do sieci dostawcy

Jak już chcesz kostkę rozbierać to pomyśl czy nie będziesz chciał w przyszłości go jako UPS wykorzystać - wtedy między garażem a domem będzie potrzebna albo para kabli sygnałowych albo 2*2,5mm2 dla zasilania awaryjnego

Popatrz na dokumentację urządzenia backup box B1
Jeśli będą problemy z zasilaniem to rozwiązanie dla