Wpis z mikrobloga

Jakoś mnie naszło na zrobienie poradnika o dbaniu o zębach i jeżeli będzie zainteresowanie to spróbuję wyjaśnić też dlaczego niektóre usługi są drogie. Ale zacznę chyba od poradnika jak dbać o jamę ustną, nie mając za bardzo pieniędzy. To jest bardzo częsty argument w dyskusji pod tytułem: "dentysta to złodziej xD"
Nie będę tu pisał banałów, jak trzeba myć zęby, ale dla misji stomatologicznej napiszę żeby kupić sobie płyn do wybarwiania płytki nazębnej i po umyciu sprawdzić jak bardzo źle się te żeby czyści.
Leczenie stomatologiczne w ramach NFZ jest niestety trochę jak mem: "amputacja (ekstrakcja), albo prywatnie". Narodowy ubezpieczyciel wychodzi najwyraźniej z założeni, że od zębów to jeszcze nikt nie umarł, więc pieniędzy na konkretne leczenie próchnicy nie wyłoży.
No to zaczynamy:
Na początek należy znaleźć gabinet, który ma podpisaną umowę z NFZ, lista takich gabinetów wyświetli się jak się wpiszę tę frazę w mapach google, jeśli za mało to na stronie samego NFZu jest taka informacja.
Cześć pierwsza próchnica. Niestety mając więcej niż 18 lat nie przysługuje nam wypełnienie z kompozytu światłoutwardzanego, jedynie taki chemoutwardzalny, a do tego można go założyć w odcinku przednim, czyli od kła do kła, narodowym remedium jest materiał zwany glass-ionomerem (szklo-jonomer/ GI), ma wiele zalet, w tym uwalnianie fluoru, co mocno hamuje rozrost próchnicy.
I tu wchodzi mój protip. Żeby założyć sobie kompozyt po kosztach należy znaleźć placówkę dydaktyczną, w której kształceni są studenci stomatologii i tam zacząć leczenie. Koszt wizyty jest zdecydowanie niższy, studenci są pilnowani przez prowadzących dentystów. Często kończą za nich prace jak się okaże coś trudnego.
W Polsce jest 10 wydziałów stomatologii, każdy może się tam zapisać na leczenie, obecnie trwają praktyki wakacyjne.
Cześć druga kamień, tu sprawa jest świetna, NFZ traktuje nas jak ludzi, każdemu ubezpieczonemu przysługuje raz w roku scaling wszystkich zębów. Ale żeby nie było zbyt różowo, po takim zabiegu zęby należy polakierować lakierem z fluorem, co już refundowane nie jest, chyba że się ma mniej niż 18 lat.
Zrobił się dość długi wpis, jak będzie zainteresowanie to opiszę dalej, łącznie z procedurą zakładania implantów,.czy leczenia ortodontycznego.
#stomatologia #nfz #bol #protip
  • 78
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@klpt12:

glass-ionomerem (szklo-jonomer/ GI), ma wiele zalet, w tym uwalnianie fluoru, co mocno hamuje rozrost próchnicy.


Ale nie nadaje się do wypełnień w zębach stałych, ewentualnie ten wzmacniany żywicą w trakcie leczenia
  • Odpowiedz
@klpt12: Straciłem kiedyś jedynkę, zostało mi kawałek zęba którego chcieli wyciągać ekstensja o 2 mm co by MOŻE pozwoliło osadzić koronę, było to drogie i długotrwałe, zrobiłem odbudowę z włókna szklanego czy coś takiego kilka lat temu i do teraz się to świetnie trzyma (a osadzili to dosłownie na małym kawałeczku wystającego uszczerbek zęba), i pytałem już 2 chirurgów o implant na tą jedynkę, to mi obaj odradzali i mówili
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Tylko tu bym dodała żeby liczyć się z tym, że te wypełnienia będą miały mała trwałość, 3-4 lata i trzeba będzie je wymienić


@SkrytyZolw: w sensie dlatego 3-4 lata bo przez studenciaków robione? A ile wytrzyma plomba światłoutwardzalna założona przez Profesjonalistę?
  • Odpowiedz
@Jacek12: @klpt12:
Dodajmy dbanie o zęby u małych dzieci (leczenie próchicy także w mleczakach!) oraz lakowanie zębów stałych, o czym - ostatnio mnie to zdziwiło - nie każdy wie. Lakowanie, nie lakierowanie. W stałych zębach trzonowych jak tylko się pojawią, wypełniane i wygładzane są kompozytem bruzdy, dzięki czemu nie zbiera się tam płytka i bakterie i znacząco zmniejsza się ryzyko próchnicy.
  • Odpowiedz
@kamtek: miałem robiony w tym roku implant. Koszt 5k w Rzeszowie. I tak jeden z tańszych gabinetow a stomatolog doświadczony. U mnie był zgnity korzeń zęba i nie dało się wstawić wkładu koronowo-korzrniowego jedynie ekstrakcja i na to miejsce implant.

Ogólnie wszczepienie bezproblemowe nie na się czego bac. Całość trwała do 1h. Trzeba się przygotować na wiele wizyt całą procedura trwa jakieś 8 miesięcy.

Jak bym się mil drugi raz
  • Odpowiedz
@klpt12: proszę wołać na kontynuację, bo w tym roku wydałem już stanowczo za dużo pieniędzy na stomatologa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
przy okazji - co sądzisz o dodatkowym sprzęcie do higieny jamy ustnej, np. irygator? Faktycznie zastąpi nić dentystyczną czy to bullshit?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@klpt12: opisz jak myje się żeby szczoteczką soniczna, bo jakieś dwa lata temu kupiłem i wróciłem do normalnej, poniewaz można mocniej przycisnąć i szybciej zdjąć z zębów cały nalot, który po szczoteczce doniczek czuć że bardziej zostaje. Mówi się że soniczną, myje się żeby przykładając do zębów a nie przesuwając po nich z góry na dół..no nie wiem nie mam odczucia czystej jamy ustnej po takim myciu, muszę poszorowac. Ale
  • Odpowiedz
@klpt12: polecanie skalingu na fundusz xD przejadą tipem za siekaczami dolnymi, rozkrwawia, nie wypoleruja i następny:) moim znajomym lekarze często mówili że im dziąsła krwawią bo taki mają urok i już xD
  • Odpowiedz
@interpenetrate: soniczna myje się tak samo jak manualna, to o czym mówisz to technika mycia rotacyjnie pulsacyjna, znajdź sobie na necie instruktaż higieny metoda roll i tak myj soniczna
Jak za mocno będziesz przyciskał to ci się dziąsła cofną i odslonisz sobie szyjki albo zrobisz inne kuku :)
  • Odpowiedz
@mentari: No, ze swojego doświadczenia wiem, że niezbyt nam to idzie :D Ja właśnie skończyłam wymieniać swoje plomby ze studiów.

To nie jest coś co można podać ze sztywną granicą. Średnio ok. 7 lat, ale może też z 15 przy dobrych warunkach.
  • Odpowiedz