Wpis z mikrobloga

Wow
Ogladam se jakis material na tvn24. jest o ukrainskiej armii a konkretnie artylerii.

No to jest jakis odlot.

Koles se kreci wajzlami i stosuje do polecen centrali.

Nie widzi w co celuje, nie wie w co trafia. Stosuje sie do polecen, ustawia swoja zabawke i odpala.
A potem slyszy "zniszczono 4 cele"

A on nawet tych celow nie widzial.

To jakas abstrakcja :)

#wojna #ukraina
  • 30
Można to gdzieś w necie znaleźć? Słyszałem że to jest dobra seria reportaży


@Kolodziej: Nie wiem. W tv ogladam.

Tak właśnie działa artyleria. Podają koordynaty Ci z góry, a oni w nie walą.


@deiks: No oze i tak dziala. Ale to jakas abstrakcja. Walisz nawet nie wiesz w co.
jaka tu musi byc koordynacja i wspolpraca zeby to zadzialalo.
im mniej wiesz tym lepiej śpisz..


@humun: Ja to znam nico inaczej. "im mniej wiesz tym krocej bedziesz przesluchiwany"
Moze nie do konca sie sprawdza :P

Niemniej ciekawy material i ciekawe jak to dziala :)
myślę że w dobie gpsa i komputerów jest to znacznie prostsze niż do tej pory.


@humun: Tylko ze koles nastawia ta zabawke reka krecac roznymi pokretlami. Malo tam gps czy telefon robil.

Jasne ze bayraktara wysla i widza gdzie sa kacapy. jasne ze to mozna policzyc wiedzac gdzie masz armate (czy tam haubice czy jak sie to nazywa)

Ale ustawienie jej w ciemno (nastaw na 40, a w bok na 60)
Tak wyglada praca artylerzystow ¯_(ツ)_/¯


@PDCCH: Ale ja tej pracy ani nie deprymuje ani nie gloryfikuje.
Mnie dziwi ze koles potrafi trafic w cos czego nie widzi. Bo ma tak dokladne dane i tak dokladnie sie stosuje do wytycznych ze to dziala.
@PDCCH: @prawda_w_moskwie:
Dobra wszystko spoko. Kumam jak ma to dzialac.

Centrala ma rozpoznanie plus wie gdzie ma zabawki.

No i mowi "ta a ta zabawka ustawic tak a tak. Lufa na x stopni w gore i inne takie"

Wszystko spoko.

Ale cos mnie zastanawia. Spadl deszcz. teren podmokl. zabawka sie przesunela o 20 cm.

20 cm przy danym kacie to na kilku, kilkunastu, kilkudziesieciu kilometrach jednak robi roznice. A mimo
koledzy chyba odebrali twój wpis, jako wyśmiewanie, że artykuł to propaganda. Wiesz coś w stylu „Haha koleś nie widzi w co strzela a mówi cztery cele zniszczone”


@NieznanyWykopek: Lo Panie. Nie bylo takiego zamiaru.

Ja jestem pelen podziwu i zdziwienia - do wysmiewania sie mi daleko.
Jestem zdziwiony a nie ze sie nabijam.
Ale cos mnie zastanawia. Spadl deszcz. teren podmokl. zabawka sie przesunela o 20 cm.


@gorzki99: a to nie jest tak że wojskowy gps jest dokładniejszy niż ten nasz i on może wskazać różnicę nawet o te 20 cm?
a to nie jest tak że wojskowy gps jest dokładniejszy niż ten nasz i on może wskazać różnicę nawet o te 20 cm?


@dzana: Pewno i jest. Na 100% jest. Ale o ile jestem w stanie zrozumiec kierowanie ogniem z czegos "stalego" o tyle takie sytuacje mnie zadziwiaja.

To nie strzela na 2m. Wez se policz o ile nie trafisz na odleglosci kilku, kilkunastu a moze nawet kikudziesieciu kilometrow jak przesuniesz
@gorzki99: cóż, mają pewnie swoje jakieś sposoby - zaawansowana matematyka, branie "zapasu", poprawek, tolerancja różnicy odległości od centrum uderzenia, bieżące rozpoznanie etc. Prostym siepaczom takich zabawek nie dają, zwłaszcza amerykańskich
@prawda_w_moskwie: Wlasnie problem polega na tym ze tu prosta matematyka moze nie zadzialac.

Matematyka dziala zawsze - dlatego jest krolowa nauk. Zawsze jak ma poprawne dane wejsciowe.

te zabawki owszem ze sa duze i ciezkie ale moga swoje polozenie zmienic. Niech bedzie o kilka, kilkanascie cm.
Matematycznie da sie to uwzglednic. Tylko ze trzeba wiedziec ze trzeba to uwzglednic.