Wpis z mikrobloga

Projekcja to termin, który pochodzi od łacińskiego słowa „proiacere”, które oznacza dosłownie „wyrzucać przed siebie”. Już sama łacińska nazwa bardzo wiele może nam powiedzieć o mechanizmie projekcji. Projekcją nazywamy przypisywanie cech, zachowań, uczuć oraz poglądów innym osobom, podczas gdy w rzeczywistości te cechy i zachowania dotyczą nas samych. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że jest to w pełni zrozumiałe. Jest nam po prostu łatwiej zauważyć niewygodne cechy u innych niż samemu przed sobą przyznać się, że je posiadamy. Mechanizm projekcji polega więc na zniekształceniu rzeczywistości w taki sposób, by uniknąć frustracji względem siebie. O mechanizmie projekcji jako pierwszy mówił Zygmunt Freud. Choć jest on związany przede wszystkim z psychoanalizą, termin „projekcja” jest bardzo chętnie wykorzystywany także przez inne nurty psychologii.


#odyn #psychologia
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@KopecyFan: no i co napisałeś się, pięknie wytłumaczone, ale co z tego. Połowa z nich nie jest w stanie przeczytać tak długiej wypowiedzi, druga połowa zgubi się po drugim zdaniu.
  • Odpowiedz
@KopecyFan: Jeszcze gdy chodziłem do podstawówki to był tam taki Paweł i ja jechałem na rowerze i go spotkałem i potem jeszcze pojechałem do biedronki na lody i po drodze do domu wtedy jeszcze już do domu pojechałem
  • Odpowiedz
@MajkelSkot: Gorzej, bo to są testy kolażowe, nic nie wnoszą do zrozumienia, a tylko ekspresyjnie to ma wyglądać. Podobnie jak masowe manipulacje na wykopie, poprzez łączenie w jednej wypowiedzi różno kierunkowych opisów.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@KopecyFan: dwa ciała stosujące się między efektami elektrojądrowymi, które działają na wskutek promieni energozdrowotnych, a w skład w nich wchodzą - kobieta - płeć żeńska i mężczyzna - płeć męska. Są to dwie siły atakujące te ciała krążące wokół siebie danego krążownika ciał w sferze...
  • Odpowiedz
no i co napisałeś się, pięknie wytłumaczone, ale co z tego. Połowa z nich nie jest w stanie przeczytać tak długiej wypowiedzi, druga połowa zgubi się po drugim zdaniu.


@kohut100: Jakbyś zgadł xD
  • Odpowiedz
jeden z prymitywniejszych mechanizmów obronnych


@PrzegrywNaZawsze: Większością z nas kierują prymitywne instynkty ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Karierat4: Ja nikogo nie oceniam, nie pouczam, skopiowałem tylko opis ciekawego zjawiska w psychologii. Jeśli poczułeś się personalnie urażony, to przepraszam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Zbojmar: Jeśli również czujesz się urażony postem to przepraszam, ale nie usuwaj go proszę i moderacja również niech nie usuwa bo to ciekawy dowód na prawdziwość definicji którą wkleiłem.
  • Odpowiedz