Wpis z mikrobloga

#astronomia #teleskop #elektroda

Drogie Mirki Mirabelki Astroswiry, jako ze zblizaja mi sie kolejne urodziny chcialbym kupic sobie teleskop i chcialem prosic o porade, jakie modele konkretne polecacie dla 30+ latka? nie wiem nawet jakie są segmenty cenowe czegos co nie bedzie dziecieca zabawka na przyrode a znowu nie #!$%@? sie w zbyt trudna obsluge, ale powiedzmy ze max 2 tys PLN da rade na użytek raczej tarasowy ale zabranie do fury i wyjazd na pustkowie tez wchodzi w gre ( w sensie nie musi byc jakies super lekkie).

Dziekuje za pomoc!

  • 6
@StanTheMan: jeśli jeszcze nigdy nie teleskopowałeś, ale możesz wydać 2-4k pln, polecam teleskop, który:
- ma maksymalnie dużą powierzchnię zbierającą
- intuicyjnie się nastawia na obiekt
- jest mobilny

Te wszystkie cechy ma teleskop typu maksutow/schmidt-cassegrain o zwierciadle około 12 cm. Jest krótką tubą (mobilny), okular ma z tyłu, a nie z boku (intuicyjnie nastawiasz na obiekt) i ma względnie dobrą aperturę (powierzchnię zbierającą, powiedzmy).

Pamiętam żeby mieć dobry statyw. Polecam
MAK 127 na EQ3


@slavoy: raczej nie w tej kasie.
BTW ja mam MAKA 90 i jestem bardzo zadowolony. Planetki z zaświetlonego miasta są ok. Ludzie którzy nie patrzyli nigdy na nie to achy i ochy. Księżyc, rewelka. Słońce z baaderem też fajne. DSy dupy nie urywają ale są! Sprzęt jest wysoce mobilny, do tego stopnia że służy jako luneta obserwacyjna na strzelnicy.
@StanTheMan: MAK 127 z systemem goto. Polecam. Na obiekty głębokiego nieba nie zrobi super wrażenia, ale jest mobilny, super łatwy w obsłudze. Księżyc + planety super daje radę. Raczej bliżej 3.5k.