Wpis z mikrobloga

#linux #debian
coś się zmieniło w debianie 11 z ssh? bo do tej pory zmieniałem port w /etc/ssh/sshd_config, potem service ssh i sshd restart i śmiga. A teraz zmieniam, daje restart i milion błędów, jak dam reboota to ani 22 ani customowy nie działa
  • 16
@Kryspin013: @bruuh:

dobra config ogarnąłem, nie drążę co było, zrobiłem reinstal systemu, wpisałem na nowo port i po systemctl restart ssh działa na nowym nowy porcie

ale teraz po reboot pomimo tego że w sshdconfig jest wpisany nowy port, to ssh i tak nasł#!$%@? na 22

jak od 10 lat zmieniam zawsze port ssh to nigdy w życiu mi się nie zdarzyło żeby po reboocie on wracał do 22
dobra config ogarnąłem, nie drążę co było, zrobiłem reinstal systemu,


@sha128: reinstall systemu na skopany config...

Na przyszłość - to nie windows, mogłeś po prostu usunąć /etc/ssh/sshdconfig i przeinstalować server ssh albo nawet wyciągnąć sobie config z paczki. Nie mowię już, że jak mocno grzebiesz w configach to lepiej zostaw sobie na zapas kopię z rozszerzeniem .bak lub -orig. Przydaje się często.

ale teraz po reboot pomimo tego że w
szybciej mi odpalić nowy system z templatki niż reinstalować ssh,


@sha128: ale z takim podejściem to się nic nie nauczysz.

Tu masz podpowiedź:

EnvironmentFile=-/etc/default/ssh


Pokaż plik /etc/default/ssh
@Kryspin013:

jak miałem czysty serwer to to były moje jedyne polecenia

nano /etc/ssh/sshd_config i tutaj zmiana #port 22 na port 50123
systemctl restart ssh
systemctl restart sshd
reboot

no i po reboot znów nasł#!$%@? na 22, jak dam sshd restart to słucha na 50123
@sha128: Bo tam ten kosmiczny ssh.socket jest zamiast .service które restartujesz ;)

systemctl mask ssh.socket
systemctl mask sshd.socket
systemctl disable sshd
systemctl enable ssh

[Unit]
Description=OpenBSD Secure Shell server socket
Before=ssh.service
Conflicts=ssh.service
ConditionPathExists=!/etc/ssh/sshdnottoberun

[Socket]
ListenStream=22
Accept=yes

[Install]
WantedBy=sockets.target
@sha128: ok, ale kontenerów lxc się nie rebootuje. W jaki sposób go rebootujesz?

Edit, a @JabLuszko: ma rację. Ale po za tym lxc się restartuje lub zatrzymuje z systemu hosta a nie wewnątrz kontenera. Kminię jeszcze co znaczy, że go rebootujesz xd
ok, ale kontenerów lxc się nie rebootuje. W jaki sposób go rebootujesz?


@Kryspin013: dlaczego?

albo przez polecenie reboot, albo przez panel serwera via www i tam daje restart, obie metody dają ten sam efekt,
systemctl mask ssh.socket

systemctl mask sshd.socket

systemctl disable sshd

systemctl enable ssh


@JabLuszko: pomogło dzięki, i teraz za każdym razem jak na nowo zainstaluje system będę musiał to wykonać? czy to można jakoś obejść?

Bo tam ten kosmiczny ssh.socket jest zamiast .service które restartujesz ;)


@JabLuszko: w debianie11 się to zmieniło czy jak? bo wcześniej takich problemów nie miałem od debiana 6 do 10
pomogło dzięki, i teraz za każdym razem jak na nowo zainstaluje system będę musiał to wykonać? czy to można jakoś obejść?


@sha128: za każdym razem. Socket to unit w systemd który nasł#!$%@? na danym porcie i jak przychodzi jakieś połączenie to odpala usługę czasowo usługę. W czasie bezczynności usługa jest wyłączana.

To co jabłuszko podesłał to wyłączenie unitu socket i włączenie unitu usługi.

Możesz też zmienić port socketu dodając config do
@sha128: No i tak dodatek z Wiki Arch-a.
Note: openssh 8.0p1-3 removed sshd.socket that used systemd's socket activation due to it being susceptible to denial of service. See FS#62248 for details.

Too many connections to an sshd server, configured using socket activation (sshd.socket as per https://wiki.archlinux.org/index.php/OpenSSH#Daemon_management), can cause the socket to be disabled permanently ("sshd.socket: Trigger limit hit, refusing further activation.").

:P