Wpis z mikrobloga

Zastanawiamy się w pracy nad wydzieleniem części danych z #azure SQL Database do Azure Synapse. Czy są tutaj mirki, które miały podobne rozterki? Nasza baza puchnie w szybkim tempie, a klient końcowy potrzebuje narzędzia do wyświetlania adhocowych wykresów w PowerBi. Z tego co widziałem do wyboru mamy dwie opcje, płatność za serwer lub płatność za transfer. Czy da się jakoś cashować dane w #powerbi aby każde zapytanie nie generowało dodatkowych kosztów? Ruch na platformie będzie niewielki, ale danych jest stosunkowo sporo. Wyczytałem, że niedawno powstało Datamarks, ale nie jestem pewny czy to będzie pasowało pod nasze wymagania
#cloud i może chłopaki z #devops cos podpowiedza
  • 3
@JaTobieTyMi: dane live? Czy odświeżane co jakiś czas? A normalne Direct Query się nie sprawdza? Synapse się sprawdza kiedy masz dużo przetwarzania danych (zwłaszcza takiego którego nie możesz zrobić przyrostowo) i chcesz je po prostu mocno przyspieszyć. Co konkretnie chcecie zrobić i dlaczego?

Datamart to jest po prostu baza na Azure SQL która się tworzy za pomocą kreatora w Power Query, więc to wam nie rozwiązuje problemu.
@przecietnyczlowiek: Interwał 30minutowy będzie ok. Nasze dashboardy które stoją obecnie na SQL Database są mocno przetworzone i mają rozbudowaną logikę, która nie jest dla wszystkich jasna. Finalnie chcielibyśmy wystawić tabele źródłowe z założonym RLS tak, aby użytkownik końcowy mógł sam eksplorować dane. Tworzenie nowej bazy troche mija się z celem i chcielibyśmy jakoś usprawnić infrastrukturę
@JaTobieTyMi: ok to power bi datamart mógłby się sprawdzić. Tylko do data mart potrzebujesz Power BI Premium albo Power BI Premium per user (2x droższe per user niz normalna subskrypcja PRO). Subskrypcja jest per user. Baza widoczna jest jako Azure SQL. Logowanie przy pomocy usera O365/Azure Active Directory. Dostęp mają tylko ci userzy którzy mają licencję Premium Per User/Premium. Można założyć RLS, zrobić przetwarzanie tych tabel albo udostępniać jako raw tabele