Wpis z mikrobloga

Śmichy chichy, ale Glapa ma rację. 128 KK.

Art. 128. § 1. Kto, w celu usunięcia przemocą konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
§ 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Jak wielkim matołem trzeba być, by publicznie zapowiadać usunięcie konstytucyjnego organu RP przy pomocy "silnych ludzi"?
To jest zaplecze intelektualne opozycji? A potem "prokuratura Ziobry mnie bije na polityczne zlecenie".

#nbp #glapinski #prawo
  • 21
@sprintel:

pierwsze 5 minut wystąpienia "Ocena bieżącej sytuacji ekonomicznej" prezesa NBP to raczej nie miejsce na odnoszenie się do tego co opozycja gada w tv...

A w której minucie mógł już się odnieść, tak by łaskawy pan był kontent? 21.? 37.?

Nawiasem mówiąc, to że lider opozycji zapowiada wprowadzenie ruskich standardów i siłowe majstrowanie przy Banku Centralnym jak najbardziej może mieć wpływ na bieżącą sytuację ekonomiczną, wiarygodność na rynkach
@rocamoya:

i to jest właśnie głupota ludzi w PO, tam też potrzeba czystki aby cokolwiek się u nas poprawiło

Nic dodać, nic ująć. Jako byłemu wyborcy PO nóż mi się w kieszeni otwiera widząc że czekają nas 3 kolejne kadencje PiSu.
@Dutch: I niby pod który przepis się łapie mówienie że Prezes jest wybrany nielegalnie i zostanie usunięty?
- bo chyba nie „podejmuje działalność zmierzająca bezpośrednio”
ani nie
- „wywiera wpływ na czynności”
@Wykoppeel1230: Chociażby pod par. 2.

Art. 16. § 1. Przygotowanie zachodzi tylko wtedy, gdy sprawca w celu popełnienia czynu zabronionego podejmuje czynności mające stworzyć warunki do przedsięwzięcia czynu zmierzającego bezpośrednio do jego dokonania, w szczególności w tymże celu wchodzi w porozumienie z inną osobą, uzyskuje lub przysposabia środki, zbiera informacje lub sporządza plan działania.
@Wykoppeel1230:

I niby pod który przepis się łapie mówienie że Prezes jest wybrany nielegalnie i zostanie usunięty?

I nie fikołkuj kochany. Ja np. uważam że Trzaskowski został wybrany nielegalnie. Mam na poparcie tej tezy opinię prawną sporządzoną przez mojego aplikanta. Mogę zapowiadać że przyjdę z kolegami z siłowni i go wyprowadzę za fraki z Ratusza, czy nie?
@Wykoppeel1230:
A, i jeszcze jedno: pamiętam jaki rwetes i święte oburzenie podniosło się po tym jak Braun stwierdził że Niedzielski "będzie wisiał" - mimo że miał na myśli przywrócenie kary śmierci i przeprowadzenie procesu w sądzie karnym. A teraz nagle "wyprowadzanie przez silnych ludzi" konstytucyjnego organu w trakcie trwania kadencji jest OK?
@Wykoppeel1230:

I powiedzenie w mediach „przyjdą silni ludzie i wyprowadza prezesa” to wg ciebie sporządzanie planu działania? XD

Pojęcia nie mam, dowiemy się po wyroku dla Siemoniaka. Ale tak, sprawny oskarżyciel publiczny może na tym porzeźbić.
@Dutch: Możesz tak powiedzieć bo nie podpada to pod art 128 - może nie jest na miejscu ale jak sam widzisz groźba ma wywierać wpływ na czynności.

Ewentualnie można się zastanawiać nad ogólnym przepisem o groźbach karalnych ale wątpię żeby ktoś to potraktował serio
@Wykoppeel1230:
Ty, ale ja w ogóle nie mówię o groźbach, tylko o przygotowaniach do siłowego usunięcia konstytucyjnego organu RP.

Ewentualne groźby to tylko wisienka na torcie, chociaż i tu można porzeźbić.
@Wykoppeel1230:

Ale takie przygotowania nie mają miejsca

Bo tak mówi administrator baz danych z wykop peel?

Ty możesz sobie dedukować na chłopski rozum co tylko chcesz, to bez znaczenia. Ja i dział prawny NBPu mamy inne zdanie. A jakie zdanie będzie ma sąd, to się dowiemy po wyroku dla Siemoniaka.
@Wykoppeel1230: Może i będzie. Może nawet zostanie skazany. I co?

PS przygotuję Ci od razu komentarz, żebyś mógł zrobić za 2 lata ctrl+c ctrl+v:

Wyrok uniewinniający Siemoniaka:
"Wolny sąd dał odpór politycznemu zleceniu pisowskich funkcjonariuszy, to dlatego tak istotna jest praworządność"

Wyrok skazujący dla Siemoniaka:
"Pisowski funkcjonariusz w todze zaszczuł na polityczne zlecenie zasłużonego posła opozycji"