Wpis z mikrobloga

@login_89: to popełniasz błąd, jak wiele osób.

Nie ma uniwersalnych przepisów dotyczących sygnalizacji i zmiany kierunku jazdy na każdego rodzaju skrzyżowaniu o ruchu okrężnym.

Jeśli na rondzie jest organizacja ruchu potocznie zwana klasyczną, czyli gdy pasy ruchu prowadzone są okrężnie dookoła wyspy i nie ma znaków kierunkowych P-8/F-10, to wtedy każdy zjazd z ronda jest skrętem w prawo i wtedy oczywiście prawy kierunkowskaz.

Natomiast jeśli organizacja ruchu jest inna, tzw. turbinowa
@reksiuzgdyni: Na tej, że jeśli był znak o ruchu okrężnym to za tym znakiem zmiana kierunku czyli wyjazd z takiego skrzyżowania np, jazda na wprost musi być sygnalizowana. Ten znak wskazuje, że na każdym pasie do jazdy po tym skrzyżowaniu nie muszę migać, ale na wyjazd muszę. Znaki poziome nas informują co mogę na danym pasie.
Swoją drogą, lepiej dać niż nie.
Natomiast zupełnie inna sytuacja byłaby gdyby na skrzyżowanie zezwalała
Na tej, że jeśli był znak o ruchu okrężnym to za tym znakiem zmiana kierunku czyli wyjazd z takiego skrzyżowania np, jazda na wprost musi być sygnalizowana


@login_89: Ale cały czas nie podajesz konkretnego przepisu. Przecież znak "ruch okrężny" nie wprowadza żadnych regulacji dotyczących kierunków jazdy, sygnalizacji itd. To wszystko wynika z przepisów ogólnych bądź innych znaków. Żeby nie być gołosłownym - przepis dotyczący znaku C-12 brzmi tak:

Znak C-12 „ruch
@login_89: Są. Np. Rondo Lewandowskiej https://www.google.com/maps/place/Marii+D%C4%85browskiej,+Krak%C3%B3w/@50.0757244,20.0130895,104m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x47164530a9882f1b:0x7963ac611511ccfe!8m2!3d50.0795765!4d20.0155432

ale jest ich coraz mniej bo po prostu ronda kierunkowe/turbinowe działają lepiej - zwłaszcza na dużych skrzyżowaniach wielopasmowych - dlatego coraz mniej buduje się nowych rond klasycznych, a stare przerabiane są na inny typ. Jak np. rondo pod dworcem kilka lat temu zmieniono.

Mogilskie czy Barei to ronda tylko z nazwy, ale nie są to skrzyżowania o ruchu okrężnym. Podobnie rondo Matecznego.
@reksiuzgdyni Można dodać, że wg WORD Lublin na tym rondzie jadąc zgodnie ze strzałką kierunkową na wprost, należy włączać prawy kierunkowskaz, a na identycznym rondzie pod Zamkiem z sygnalizacją świetlną, wg WORD należy nie włączać prawego kierunkowskazu jadąc zgodnie ze strzałką kierunkową na wprost. Tak jakby sygnalizacja coś zmieniała w kwestii kierunków jazdy. Wg mnie jest to nielogiczne, albo włączamy tu i tu albo nie włączamy tu i tu. Ja oczywiście nie
@reksiuzgdyni Bo sam tak migałem na swoim egzaminie czyli jadąc np. do 3 zjazdu lewy i prawy na wszystkich rondach bez świateł i tylko lewy na rondach ze światłami (teraz łapię się za głowę jaki to absurd), a poza tym wszystkie widziane przeze mnie kursy i egzaminy tak sygnalizują. Wydaje mi się że nie jest to jednostkowe. Jakby mi przyszło ponownie zdawać to chyba bym nie wytrzymał w duchu ze śmiechu znowu