Wpis z mikrobloga

Im dłużej jestem na tej giełdzie, tym bardziej mam wrażenie, że to wszystko, to jest random. Albo po prostu jestem za głupi, żeby tę giełdę zrozumieć - też jest taka opcja.
No bo z jakiego konkretnie powodu nastąpiła akurat dzisiaj taka przecena na ropę i spółki węglowe?
Czy OPEC podjął jakąś decyzję o zwiększeniu wydobycia? Czy zniesiono sankcje na Rosję? No nie. A jednak ropa leci aż o 10% w jeden dzień.
Podobnie spółki węglowe, gdy przecież mówi się, że węgla brakuje i brakować będzie, a zaraz wchodzi embargo na węgiel z Rosji. Ceny węgla nie spadły, a mimo to JSW -13,45% a Bogdanka -7,41%. Ktoś może powiedziec, że to przez decyzję JSW o wypłacie premii dla pracowników. A guzik, bo HCC w USA leci -9% a BTU -12,5%. Mimo, że nic się fundamentalnie na rynku węgla nie zmieniło.

#gielda #przemysleniazdupy
  • 18
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mistejk: to ja dorzucę, że dzisiaj przeleciał mi tweet że ponoć maleje popyt na ropę (tylko ciekawe gdzie), stąd cena leci w dół. A co do cen węgla, dzisiaj węgiel w USA wskoczył na swoje ATH.
No bo z jakiego konkretnie powodu nastąpiła akurat dzisiaj taka przecena na ropę


@mistejk: Pod koniec ubiegłego tygodnia JPY zaczął raptem rosnąć a ten jest negatywnie skorelowany z ropą.
Na wartość JPY duży wpływ ma wartość GBP a tam nasilają się głosy o recesji.
Dzisiaj stopy w Australii zostały podniesione może one kopnęły.
To jest cały system korelacji nie możesz sobie patrzeć tylko na ropę bo grasz ropę ( ͡
@mistejk: założenie AT jest takie, że rynek postępuje racjonalnie i samokoryguje się, ale jego uczestnicy są podatni na efekty psychologiczne, które można mierzyć w czasie, a więc i modelować na przyszłość jak pogodę, z pewnym ryzykiem błędu.

W rzeczywistości rynek jest #!$%@?, a większość obecnych traderów to roboty (większość w sensie kapitałowym, bo wszyscy wielcy gracze to głównie algorytmy).

Mam nadzieję, że pomogłem.