Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace

Mirki doradźcie, pacjent:

Ryzen 5 5600X
MSI B450 Tomahawk Max
HyperX 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Predator RGB
Zasilacz 750W od SilentiumPC

No i teraz tak, płyta obsługuje pamięć DDR4 2666Mhz i to jest maks bez OC. Moje RAMy to 3200Mhz i jak włączę profil XMP (jakikolwiek powyżej 2666) to generalnie jest zonk. Czasami komputer pracuje dobrze cały dzień, a czasami łapie zwiechy i restarty robi (kernel power 41). Jak wyłączę XMP to wszystko cacy.

Nie chce mi się bawić w timingi i napięcia, bo coś już tak grzebałem i dalej było to samo, więc dumam, że musiałbym zmienić płytę główną na taką np. MSI B550 Gaming Plus, bo ona już obsłuży RAM 3200Mhz bez OC i będzie cacy. Dodatkowo chyba chipset nawet polecany do tego Ryzena co mam teraz.

Dobrze dumam?
  • 6
@lcddisplay:

więc dumam, że musiałbym zmienić płytę główną na taką np. MSI B550 Gaming Plus, bo ona już obsłuży RAM 3200Mhz bez OC i będzie cacy.


To tak nie działa...

Nawet najgorsza B350 powinna obsłużyć 3200 nawet jeśli oficjalna specyfikacja to 2133. Kontroler pamięci znajduje się w procesorze a nie na płycie głównej, więc jej znaczenie jest nieco mniejsze jeśli chodzi o stabilność pamięci.

Pierwszą rzeczą co bym wypróbował to update
@Amasugiru: No i właśnie szedłem tym tropem bo miałem Ryzena 5 3600, wymieniłem na 5600X i dalej mam to samo na XMP, więc procesor definitywnie odpada. Pozostaje więc RAM, albo płyta główna. I tak mnie kusi ta płyta, bo przy okazji wskoczę z PCIE 3 na 4…
@lcddisplay: mialem b450 tomahawk i dzialalo normalnie 3200 z ryzenem 2700 (czyli z gorszym kontrolerem niz u ciebie) tylko mi sie nie chcialo z xmp uzerac tylko wykorzystalem opcje memory try it gdzie plyta sobie ustawila parametry jakie chciala