Wpis z mikrobloga

Powiem krótko: #!$%@? mać.
Mam problem z Macbookiem Pro 16, niestety to jeszcze wersja z 2019 roku z intelem i radeonem pro 5500M. Proces **kernel_task** powoduje obciążenie procka 900%. Dzieje się tak głównie przy podłączonym monitorze (sam komputer jest wtedy zamknięty). Komputera nie da się używać, ledwo piszę ten wpis bo znaki wyskakują z opóźnieniem xD

Dowiedziałem się że ten problem oznacza przegrzewanie się i throttling. Problem w tym że to dzieje się tylko po podłączeniu dodatkowego ekranu. Temperatura 60 stopni układu graficznego czy procesora to nie jest jeszcze zły wynik moim zdaniem, a na pewno nie powinno dziać się to co się dzieje.

Co jeszcze przeczytałem to to że ten problem jest znany i nigdy nie został przez Apple naprawiony. #!$%@? się niesamowicie bo nie mogę pracować xD

Czy ktoś spotkał się z podobnymi kłopotami, albo inaczej, ma ktoś doświadczenie z autoryzowanymi serwisami Apple w Polsce? Czy są oni w stanie zrobić cokolwiek dobrego? Dołączam zdjęcie temperatur, dzisiaj są upały więc jest jeszcze gorzej. Do końca wiosny jeszcze dawał radę. (,)

#apple #macbook #macos
L24D - Powiem krótko: #!$%@? mać. 
Mam problem z Macbookiem Pro 16, niestety to jesz...

źródło: comment_16565776835GUAtFWJVcAevjTjeMASdF.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
@L24D: współczuje, jesli chodzi o serwisy to najpewniej sie tego nie podejmą. Nawet głupiej baterii w 6s mi kiedyś nie wymienili bo z jakiegoś powodu telefon nie mógł połączyć się z ich systemem czy coś(°°
  • Odpowiedz
@nightman: Dzięki, macbook był podłączony do stacji dokującej caldigit, która była podłączona do monitora. podłączyłem monitor bezpośrednio do macbooka a stację zostawiłem tak jak była. Wszystko w prawe porty. Minus jest taki że mam teraz zajęte dwa porty, ale z drugiej strony mam dodatkowe w stacji to się nie powinienem martwić. Plus jest taki że póki co dało to pożądany efekt. Sądząc jednak po finalnej konkluzji z podlinkowanego artykułu to
  • Odpowiedz
@L24D: Stwórz nowego użytkownika, wyloguj się ze swojego konta i sprawdź na nowym czy problem występuje. Jeśli tak to oznacza problem sprzętowy. Kernel_task zazwyczaj to uszkodzenie któregoś czujnika czy to temperatury, napięcia czy też prądu. Zainstaluj istat Menus, podsyłam jak wygląda w sprawnej, takiej samej maszynie.
Servv - @L24D: Stwórz nowego użytkownika, wyloguj się ze swojego konta i sprawdź na n...

źródło: comment_1656590821hZjEos8YgLnFul65v30L55.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@L24D: Ok, podrzuć jeszcze screena z monitora aktywności, zakładka CPU i % CPU malejąco. Ważne jeszcze zaznacz widok -> wszystkie procesy. A i który mam macOS?
  • Odpowiedz
@L24D: Na przyszłość aktualizuj Maca dopiero jak wyjdzie nowsza wersja OSa, nigdy nie ładuj się w najnowszą. Zawsze mają masę błędów.

Ja na Big Sur nie mam tego problemu. Możesz spróbować zrobić drugą partycję i zainstalować Big Sur i sprawdzić czy to pomoże, wtedy w 100% wyeliminujesz opcje software. Jeśli zaś jest to jednak problem sprzętowy to jakoś mi to śmierdzi czujnikiem zamknięcia klapy, nie jest on już 0/1 jak
  • Odpowiedz
@L24D: Jak jesteś z Warszawy to zapraszam na priv, mogę pomóc. Jeśli nie to udaj się do autoryzowanego serwisu (iSpot omijaj) i poproś o wykonanie testów AST. Nie zawsze coś wykażą, ale warto spróbować.

Jest jeszcze taki prosty tryb diagnostyczny. Wyłącz kompa i odpal go trzymając literkę "D" i postępuj z tym co widzisz na ekranie.

Aaa i jeszcze jedną rzecz możesz zrobić. Aktualizację oprogramowanie układu T2, ale będziesz potrzebował
  • Odpowiedz
@Servv: niestety nie mam żadnego maca pod ręką, prędzej bym chyba znalazł się w Warszawie :D rozeznam się jakie mam opcje, w Lublinie są tylko dwa serwisy, a jak ominąć iSpot to jeden.

Dziękuję za pomoc gdyby zaszły jakieś okoliczności to się odezwę :)
  • Odpowiedz
@L24D: A podrzuć jeszcze screena z Jabłko-> ten Mac -> raport systemowy -> sprzęt. Zakryj tylko nr seryjny.

Temat ciekawy, lubię takie zagwoztki rozwiązywać, odzywaj się jak coś ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Servv: nie wydaje mi się że chodzi o stan otwarty/zamknięty, bo to samo dzieje się na otwartym. Powtarzalnym motywem jest tutaj podłączenie drugiego ekranu, bez względu na to czy jest to rozszerzenie ekranu (Mac otwarty), czy ekran główny (clamshell mode)
  • Odpowiedz
@L24D: Dzieje się tak ponieważ podłączenie zewnętrznego monitora wymusza działanie dedykowanej karty graficznej.

Jako technik serwisu wrzuciłbym Twoją płytę w inny topcase aby wyeliminować peryferia wokół płyty, jak to nie pomoże to żmudne szukanie usterki na płycie.
  • Odpowiedz