Wpis z mikrobloga

Zakładając, że stać mnie w tym momencie tylko na jedną rzecz, lepiej kupić tablet graficzny czy klawiaturę sterującą? Jedno i drugie służyć będzie do rozwijania pasji - jedno do rysowania, drugie do robienia muzyki. Jedno i drugie można robić bez tych rzeczy, ale ich posiadanie bardzo ułatwi tworzenie.

Żadnej z tych pasji raczej nie rozpatruję w kategoriach zarobkowych, ale nie wykluczam ich monetyzowania w przyszłości.

Z żadnej z tych rzeczy nie potrafiłbym na początku korzystać i musiałbym się dopiero nauczyć.

Argumenty za tabletem:
-bez klawiatury wciąż da się jako tako robić muzykę klikając w programie nuty myszką, za to rysowanie myszką na jakimś przyzwoitym poziomie jest praktycznie niemożliwe
-nauka rysowania otwiera bardzo dużo możliwości (np. tworzenie grafiki do swoich gier)
-na rysunkach łatwiej zarobić niż na muzyce
-rysunkami łatwiej zaimponować ludziom, bo od razu widzisz całą pracę - w przypadku muzyki słuchacz musi poświęcić te kilka minut życia na słuchanie, a nie zawsze każdemu się chce

Argumenty za klawiaturą:
-w robieniu muzyki czuję się dużo mocniejszy, więc dylemat jest też trochę na zasadzie czy rozwijać coś, w czym mam już jakieś doświadczenie (muzyka) czy zacząć naukę czegoś zupełnie nowego (rysowanie)
-dobra klawiatura jest dużo tańsza niż dobry tablet

#pytanie #kiciochpyta #tworczoscwlasna #mirkopomusz #muzyka #hobby #rysowanie

Co będzie lepszym wyborem?

  • Tablet 62.3% (94)
  • Klawiatura 37.7% (57)

Oddanych głosów: 151

  • 40
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
-bez klawiatury wciąż da się jako tako robić muzykę klikając w programie nuty myszką, za to rysowanie myszką na jakimś przyzwoitym poziomie jest praktycznie niemożliwe


@PiersKurczaka: to chyba najmocniejszy z argumentów
  • Odpowiedz
@PiersKurczaka: kup sobie iPada z Apple pencilem i do tego Procreate jako software. wyjdzie ci tyle samo co za dobry tablet graficzny, a masz super sprzęt, który w dodatku jest mobilny, nie potrzebujesz jeszcze przejmować się komputerem czy jakimiś fotoszopamk. plus strzelam, że są aplikacje które możesz wykorzystać też do robienia muzyki (jak np. zainstalowany fabrycznie Garage Band)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PiersKurczaka: Jaki tablet chcesz kupić? Mam używany w naprawdę dobrym stanie, może miałbyś w ten sposób i tablet, i już kawałek kasy na klawiaturę
  • Odpowiedz
@PiersKurczaka: teraz to nie masz wyboru Mirek. Nie kupuj żadnego do puki nie będziesz mógł kupić obu. Którekolwiek byś nie wybrał to cały czas z tyłu głowy będziesz miał że mogłeś wybrać to drugie i że gdybyś wybrał to drugie to byłbyś bardziej zadowolony
  • Odpowiedz
@PiersKurczaka: nigdy nie zarobisz na muzyce. Masz jako konkurencję setki tysięcy ludzi, którzy od 3 roku życia byli zmuszani przez rodziców do nauki, a rynek na to jest po prostu mikroskopijny.

Na grafikę jest większy rynek, łatwiej też przebić się z nawet byle czym, ale też nie spodziewaj się jakiejś większej kasy, zapewne skończy się na tym, że wliczając czas na znalezienie klienta i rozreklamowanie, zarobisz jakieś 5 zł na godzinę
  • Odpowiedz
@tomtom666: Kasa jest, wystarczy wiedzieć gdzie szukać; no i nie trzeba być najlepszym - myślenie o tym, że gdzieś tam jest azjata, który zrobi wszystko szybciej, lepiej, i taniej, skutecznie blokuje masę ludzi przed próbowaniem czegokolwiek. Ja mam to w doopie i robię swoje ()
  • Odpowiedz
@PiersKurczaka: nie o azjatów chodzi, tylko o zwykłych absolwentów szkół muzycznych, w dorosłym życiu BARDZO ciężko przeskoczyć pewną granicę, to jak próba nauczenia się obcego języka, jeśli nie robiłeś tego jako dziecko, prawie na pewno będzie słychać obcy akcent.

Uczę się muzyki jako dorosły i po prostu widzę, jaka jest przepaść między takimi ludźmi jak ja, a tymi, którzy od maleńkości mieli z muzyką jakiś kontakt. I widzę, ilu ich jest,
  • Odpowiedz
@tomtom666: nie myślę o zarabianiu, pisałem o tym na początku, ale wiem, że da się zarobić na tworzeniu muzyki np. do gier - nie każda gra jest wiedźminem 3, jest pełno średnich mobilniaków, do których można tworzyć

Ale i tak, w przypadku muzyki to raczej robiłbym ją po prostu do swojej gry, a nie tworzył dla kogoś
  • Odpowiedz
@PiersKurczaka: a nie myślałeś, żeby sobie kupić podświetlaną tablicę kreślarską za 30 zł czy ile takie kosztują? Na początek i tak uczysz się techniki i takie coś spokojnie starczy na pierwszy rok albo i dłużej. Taka deska pozwala kopiować rysunki, czego nie oferuje tablet, jest nawet lepsza do nauki.
  • Odpowiedz
@tomtom666: nieeeee wiem, rysowanie na papierze jakoś mnie specjalnie nie jara, za to rysowanie na kompie daje mi frajdę, bo można się bawić z kolorami itp. Jak ci nie pasuje jakiś kolor, to se zmieniasz na inny, a na kartce co, musisz od nowa wszystko robić :v I też raczej nie widzę się jako profesjonalista, więc teorii za dużo mi nie trzeba. Chcę se głównie rysować jakieś anime baby, które pewnie
  • Odpowiedz