Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki, mam mała zagwozdke dotycząca zakupu pamięci RAM. Otóż zastanawiam się nad kupnem kości DDR4 z podświetleniem RGB (na którym bardzo mi zależy ze względu na to ze cały build będzie podświetlany RGB) i mam 3 opcje, które rozważam.
1. Corsair Vengeance RGB Pro 2x16GB 3600MHz CL18 w cenie 139 chf (ok 615zl)
2. G.Skill Trident Z RGB 2x16GB 3600MHz CL17 w cenie 183 chf (ok 810zl)
3. G.Skill Trident Z Neo 2x16GB 3600MHz CL16 w cenie 202 chf (ok 890zl)
Dość sporo czytam o tym zagadnieniu, niestety to bardzo enigmatyczny temat, szczególnie wartość CL, a dokładniej to czy w ogóle w jakikolwiek sposób w codziennym użytkowaniu będzie widoczna różnica między CL16, 17, a 18 i czy jest sens dopłacać do G skilla. Codzienne użytkowanie to w moim rozumieniu gry, nauka programowania i korzystanie z programów i aplikacji (nie graficznych). Mogę dodać tylko ze RAM będzie dolozony do zestawu płyty Asus ROG STRIX b550 e gaming oraz procesora AMD RYZEN 5900x oraz ze najprawdopodobniej nie będzie kręcona ani pamięć ani procek.
Dzięki wielkie z góry za rady, bardzo liczę na pomoc ()
#komputery #pcmasterrace #ram
  • 9
@rozbojnikalibaba: Ja Ci powiem jeszcze tak. Kiedyś przez błąd konfiguracji biosu miałem moje DDR3 Kingston Fury na 1333 Mhz, gdzie docelowo pracować miały z 1866 Mhz i tylko ta zmiana powodowała, że windows uruchamiał się o 4 sekundy dłużej (kilka razy rebootowałem dla pewności, bo nie wierzyłem). Zatem częstotliwość i opóźnienia mają znaczenie nawet w codziennym użytkowaniu.
@rozbojnikalibaba: No i aż zacząłem sprawdzać, bo sam planuję nowego kompa i wychodzi na to, że jeden rabin mówi, że lepiej kupić wolniejsze kości z lepszym potencjałem podkręcania do tego ryzenka, a drugi rabin mówi, że 4000 Mhz CL 18 :D
Ponoć ten ryzen najlepiej współpracuje z koścmi 3200 Mhz, a dla szybszych pamięci musisz kręcić już sam procesor.
procesora AMD RYZEN 5900x


@rozbojnikalibaba: optimum 3800CL14 i są takie G.skille trident z rgb. Różnica w moich zadaniach obliczeniowych (fluid dynamics) w porównaniu do 3600CL19 była widoczna, w kompilacji kodu trochę też, w gierkach w sumie nie wiem. W syntetykach z tymi pamięciami byłem w top 10 benchmarku occt.

Kręcić nic nie trzeba, wbijasz profil xmp i jedziesz. Szybszych na megaherce nie ma sensu bo 1:1 z IF nie pociśniesz a