Wpis z mikrobloga

Nowy Ład 2.0

1 lipca wejdzie w życie poprawka do Nowego Ładu. Zmiany są istotne i dla wielu z was na nowo zdefiniują najlepszą formę rozliczania się i optymalizowania swojej działalności. Lista zmian jest długa, ale w praktyce trzeba się skupić na tym, co dotyczy nas indywidualnie.

Ekonomicznie sytuacja również jest dla wielu firm skomplikowana. Paliwo kosztuje już ponad 8 zł przy obniżonym odliczeniu VATu, amortyzację mieszkań można dokonywać tylko do końca 2022 roku, a pozbycie się samochodu z majątku firmy bez podatku będzie bardziej wymagające. Mówiąc o długu i rosnących stopach procentowych trzeba pamiętać, że finansowania na duże kwoty potrzebują głównie przedsiębiorstwa. Gdy kredyt był tani banki narzucały relatywnie wysokie marże i prowizje, teraz kumulacja tych elementów oprocentowania torpeduje budżety. Warto więc przenieść i skonsolidować zobowiązania. Oszczędzić można nawet 3%.

Prowadząc JDG po zmianach okazuje się, że wszystkie opcje podatkowe, czyli skala/linówka/ryczałt są do siebie dość zbliżone. Zmiany wyrównały opłacalność poszczególnych form. Ryczałt oznacza minimum formalności i obsługi. Stąd jego duża popularność, szczególnie wśród zarobków z niższych przedziałów. Im większa firma tym bardziej istotne stają się koszty, przepływy pieniężne czy inwestycje. Od teraz na każdej fakturze oszczędzimy dodatkowe 4.9%(podatek liniowy). Łącznie daje to 19% + 4.9% + 23% = 46.9%. Często doradzam w zakresie tego co może stanowić koszt, jakie z nich są ekonomicznie uzasadnione. Kosztem uzyskania przychodu mogą być także inwestycje kapitałowe które przy odpowiednim schemacie zostaną wypłacone do majątku prywatnego bez podatku. Tak samo jak samochód przekazany w darowiźnie.

Nie można też zapomnieć o spółkach w przypadku których wypłacanie wynagrodzenia dla wspólników będzie mocniej opodatkowane. Konieczne jest zastosowanie najlepszych form wypłacania środków czy schematów optymalizacyjnych aby prowadzenie spółki było finansowo opłacalne. W przypadku takich podmiotów tym bardziej warto zadbać o koszty finansowe, ubezpieczeniowe czy zabezpieczenie ryzyka majątkowego, prawnego czy sukcesyjnego. Brak ZUSu daje przewagę w przypadku spółki. Na JDG również mamy wiele form ulg związanych z początkami prowadzenia firmy.

Zaciekawił Cię ten wpis? W następnych poruszę każdy z tych tematów dogłębnie. Omówię dokładne zmiany wprowadzone przez Nowy Ład i odniosę się do praktycznych przykładów które mogą zoptymalizować Twój biznes. Zawołam osoby z pierwszego komentarza.

droetker4 - Nowy Ład 2.0

1 lipca wejdzie w życie poprawka do Nowego Ładu. Zmiany są ...

źródło: comment_1655731164zfYpdGJIVWROBehLfwylIN.jpg

Pobierz
  • 5
@droetker4: hej, jeszce jedno pyt. Czy ten podatek 12 procent po 1 lipca to bedzie tak jak było chyba ze zmiana podatku przy uldze do 26rz? Tzn. Niby miales zero ale srednia podtaku wychodzila inna. W tym przypadku 14,25 chyba?
@droetker4: Czy mógłbyś doprecyzować

a pozbycie się samochodu z majątku firmy bez podatku będzie bardziej wymagające.


Zamierzam wyrejestrować auto z DG albo opcjonalnie zamknąć działalność. Jakie będę miał koszty do poniesienia przy pierwszej lub drugiej opcji?
Zakładam też sprzedaż tego auta (w DG lub poza DG).
Jak uniknąć podatków lub je zredukować do minimum? I co ma tu być teraz trudniejsze?