Wpis z mikrobloga

Aktualnie mam internet 12 Mb/s za 29,90 zł dzielony głównie na czterech domowników. W końcu mam możliwość założenia światłowodu i zastanawiam się na prędkością.

Z internetu w najwyższym piku będą korzystały takie urządzenia: dwa telewizory Smart, cztery telefony, trzy tablety, dwa laptopy, dwie kamery.

Zastanawiam się nad 600 Mb/s, ale czy nie będzie problemu jak trzy osoby będą oglądać film na trzech urządzeniach film 4k?

Co byście wybrali na moim miejscu?

#swiatlowod #swiatlowody #internet #pytaniedoeksperta #pytanie
Pobierz
źródło: comment_1655723939X29DlV3U4tCeOjDUXwFL2j.jpg

Jaką prędkość wybrać?

  • 300 Mb/s 30.3% (70)
  • 600 Mb/s 17.7% (41)
  • 900 Mb/s 51.9% (120)

Oddanych głosów: 231

  • 34
@Helonzy: i żeby nie być gołosłownym, poniżej masz wykres chwilowej zajętości łącza 300Mbps, wykorzystywanego przez rodzinę z trzema komputerami, w tym do dwóch przyrośnięta dwójka uzależnionych od grania nastolatków, do tego dwie konsole, netflix i pierdylion urządzeń IoT.
Jak widzisz, średnio całkowicie wystarczające byłoby łącze rzędu 50Mbps. Oczywiście, że są momenty, gdy leci więcej i oczywiście, że gdybym miał 600Mbps, piki by skakały do 600, ale czy płacenie miesiąc w miesiąc
Pobierz
źródło: comment_1655724515QpigoKirZdxJBB7UVr3bMz.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Helonzy: mam 60 na downloadzie 7 na uploadzie po kablu z Neostrady adsl
Mam zmienne IP i można hostowac np stronkę internetową. Oglądam na kompie na żywo torrenty po 60Gb blu Ray wersję i wyrabia.
Jak często pobierasz/wrzucasz rzeczy to warto dopłacić ale mi by chyba 100/50 styklo. Upload mi bardziej się przydaje wczoraj wrzucałem zdjęcia i filmy z imprezy jakieś 7Gb to pół dnia szło
ale weź takich głupot nie wypisuj, bo jeszcze ktoś kto się nie zna weźmie to na poważnie


@ag3nt: w tym sęk, że ktoś, kto się zna może mu jedynie przytaknąć. A domowymi łączami po 600Mbps albo i po gigu, jeszcze w dodatku symetrycznymi podniecają się zwykle ludzie, którzy nawet nie bardzo kojarzą, o co biega, ważne jest, że mają wincyj.
@Helonzy: mam 300Mb/s w domu, 7 osób w domu, 5 telewizorów 4k na 3 zawsze leci jakiś Netflix, HBO, Disney+, 5 telefonów połączonych po WiFi w dodatku lapek służbowy, 2 kompy, gierki i wystarcza lajtowo ale przy takich śmiesznych cenach brałbym 900Mb/s
@Helonzy: w zasadzie powtórzę to co inni napisali. Do takich rzeczy 300 Mbps to jest nawet za dużo i łącze może się zatkać tylko w momencie pobierania jakichś dużych plików jak np. gier.

W twoim przypadku powinieneś się bardziej obawiać czy router da radę. Czy obsługuje 1000 Mbps oraz zasięg nie będzie zbyt słaby. Możliwe, że będziesz musiał kupić nowy lub wziąć od operatora.
@Helonzy
W załączniku rekomendowane prędkości dla różnych rozdzielczości.
Nawet przy 300 będziesz mieć bardzo duży zapas, jeśli nie pobierasz dużej ilości danych w jakichś paczkach/torrentach (naprawdę dużej i często) to spokojnie bierz te 300.
Średnia w Europie dwa lata temu to było 69, teraz był bardzo gwałtowny skok i nadal jest to 103.
Pobierz
źródło: comment_16557453907oqgkMIvZfUY6unMySazd2.jpg
Weźmy za przykład scenariusz OPa - 4 użytkowników. 3 osoby oglądają coś w 4k (3 x ~25Mb/s), a 4 osoba w tym czasie chce coś pobrać - grę, aktualizację, torrenty, coś z chmury, nieistotne co. I teraz zobaczmy ile będzie wynosił czas pobierania dla łącza 100Mb/s, 300Mb/s, 600Mb/s i 900Mb/s przy założeniu, że 75Mb/s jest już zajęte przez pozostałych użytkowników.

Plik 25 GB:
25 Mb/s - 133 minuty!
225 Mb/s - 15
@Solitary_Man: Masz 7-10 osób, które jak widać korzystają z internetu na zasadzie przeglądarka, facebook i czasami odpalą youtube i czego to ma niby dowodzić? Twoje łącze nie wystarczyłoby do obsługi streamingu na dwóch telewizorach 4k, a gdzie tu miejsce na resztę? To że tobie coś wystarcza nie znaczy że innym musi, ja nie byłbym w stanie aktualnie korzystać z łącza 35Mb/s nawet korzystając z niego samemu, a co dopiero z kilkoma
@ag3nt: Po prostu nie wiesz o czym mowisz i tyle, w ilu mieszkaniach masz 7-10 osob? Nawet w domach nie masz tylu osob jednoczesnie korzystajacych, po prostu jestes kolejnym gosciem ktory podnieca sie cyferkami, zamiast realnie porownac lacze 1mbs kontra 10mbs kontra 100mbs zebys mial jakiekolwiek realne porownanie.
Wypisujesz brednie i tyle a poza tym u wiekszosci osob predkosc ograniczy wifi czyli znowu te twoje teksty sa daremne skoro łącze znowu
@krzywy_kanister:

Po prostu nie wiesz o czym mowisz i tyle, w ilu mieszkaniach masz 7-10 osob?

Masz wykres z mojej sieci. Łącznie mam tam 7-10 osób


No przecież sam @Solitary_Man: napisał, że z jego internetu korzysta 7-10 osób, więc co ty się do mnie prujesz, że wymyślam jakieś liczby z dupy? I tak, 35Mb/s w 2022 roku przy tylu osobach, nawet jeśli jednocześnie korzystać będzie połowa jest niewystarczające, no chyba
@ag3nt: Przestan siebie gosciu kompromitowac i tyle, zachowujesz sie jakby pół kraju nie siedzial oteraz na laczach 1-10 mbs, bez mozliwosci zamowienia innego lacza.
Sam masz bol dupy i tylko nakrecasz cala spirale #!$%@? doplacania czegos za co czegos nie potrzebujemy, nawet miales wyzej podane ile faktycznie 4k zuzywa pomijajac fakt, ze ludzie po prostu nie odpalaja 24 godziny na dobe materialow 4k w streamingu poniewaz ich nie ma.

Masz chociaz
@krzywy_kanister: No, a ty standardowo nie odpowiedziałeś na ani jedną rzecz, bo po co XD

jakby pół kraju nie siedzial oteraz na laczach 1-10 mbs


Daj link do jakichś statystyk, chętnie o tym poczytam, bo wszyscy moi znajomi i rodzina mieszkający na wsi mają już światłowód. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszędzie jeszcze tak jest, ale pisanie o tym że pół kraju siedzi na jakimś gówno łączu to