Wpis z mikrobloga

Mircy, ws prądu i elektryki to wiem tyle, ze prąd płynie z gniazdka. Z kolei muszę podłączyć lampe sufitowa led w której mam kostkę na 3 przewody. ALE w starej oprawie z Ikea podłączone mam tylko dwa jak ja zdjęciu. Wiec tak myśle sobie ze skoro teraz to działa działa to czy moja lampe led mogę podłączyć analogicznie, czyli tylko te dwa które mam podłączone teraz? Dodam ze lampa ma pilota i ten ściemniacz jeśli to ma jakieś znaczenie. #remontujzwykopem #wyposazeniewnetrza #oswietlenie #elektryka
Pobierz bez_szalu - Mircy, ws prądu i elektryki to wiem tyle, ze prąd płynie z gniazdka. Z ko...
źródło: comment_1655716515Qu26p3iVPcREtr5yjDZsp7.jpg
  • 22
@bez_szalu: L to faza, N to neutralny, a PE to ochronny. Musisz to sobie sprawdzić gdzie masz fazę, a gdzie neutralny i gdzie ochronny. Prawdopodobnie to stara instalacja i masz podwójny włącznik czyli 2 przewody to L i jeden przewód to N, a w zasadzie PE i N czyli PEN. Jeżeli obudowa jest metalowa i ma wyprowadzenie do podłączenia przewodu ochronnego to powinieneś podłączyć do niej PEN (jeżeli masz instalację dwuprzewodową).
@Zoeys:
@bez_szalu:

Tam jest szary, brąz i niebieski. Ten trzeci to drugi obwód. Jak elektryk nie popieprzył to jest tam faza
(nie dotykaj!!!, wyłącz korki i dopiero dotykaj :)
Sprawdź probówką w szarym i brązowym powinien być prąd (musisz włączyć przełącznik)
Jeśli lampa led jest na dwa obwody to masz jak znalazł. Jak nie wiesz to podłącz najpierw szary albo brązowy + niebieski i sprawdź czy wszystko się świeci. Jak
@bez_szalu: N musisz połączyć z żółtym (żółto-zielonym) i niebieskim jeżeli masz instalację dwuprzewodową. Najprościej i najszybciej użyć do tego (σ ͜ʖσ) szybkozłączki. Lub takiej jak na zdjęciu poniżej. Zwykłe kostki są uciążliwe w montażu. Szybkozłączka poniżej nie nadaje się do łatwego rozpinania, ale jest bardziej kompaktowa. Otwiera się ją (aby wypiąć przewody) wyjmując boczny panel (podważając go nożem lub cienkim śrubokrętem), a
Pobierz tojestmultikonto - @bez_szalu: N musisz połączyć z żółtym (żółto-zielonym) i niebiesk...
źródło: comment_1655719176ay7kg2EXifnpSMKuxHTQDm.jpg
@bez_szalu: Lampę radziłbym podpiąć na kostkach, które łatwo rozepniesz, w puszkach lepiej użyć kostek nierozpinanych (zajmują mniej miejsca, poza tym w puszkach nie dokonuje się aż tylu zmian i przeróbek). Te kostki IMHO nadają się do śmietnika, bo nie jesteś w stanie w nich nawet skręcić żył ze sobą (można i tak), ale wygodniejsze będą kostki rozpinane, bo nie wiadomo ile ta lampa podziała.
@bez_szalu: niebieski do niebieskiego, brązowy do brązowego, żółtozielony z lampy zostaw niepodłączony.

czasem jakiś idiota założył włącznik na N i zerowanie takiej lampy skoczy się porażeniem przy wylaczonym swietle już lepiej w starych instalacjach przynajmniej bez pomiarów uziemienia w lampie nie podłączać

W takim zasilaczu fazę z neutralnym można do woli zamieniać i nic się nie stanie