Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@annotate: Czy mógłbyś napisać w skrócie jaki wniosek płynie z tego filmiku dla laika, który dopiero zaczyna przygodę z RF?
Z tego co zrozumiałem, autor powiedział tam, że brak "single side band", ale czułość ok i dobrze nadaje się do pasma lotniczego.
Do czego przydaje się SSB? Widziałem, że ktoś używał podobnego radia do dekodowania obrazów satelitarnych (mikrofon i komputer?) I to zdaje się, że używał fabrycznej anteny.
@mathmed: ogólnie są podobne. D808 ma ogniwo 18650 (takie z pinem na plusie, płaskie nie wchodzi) więc trzyma BARDZO długo, R108 ma baterię od starej nokii (one są dość popularne w tych radiach, nie wiem dlaczego).

SSB to modulacja, po prostu na takiej nadaje wielu radioamatorów. Chociaż akurat w d808 co prawda działa to bardzo dobrze, ale włączanie SSB trwa strasznie długo - jak ktoś wie czego szuka to nie będzie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@annotate: @3zMK2: Zastanawiam się jak takie radio jest zbudowane. Są teraz specjalizowane układy SDR i ich użycie jest tak proste jak napisanie odpowiedniego softu na mikrokontroler i front - endu dla użytkownika.

Na przykład:
https://youtu.be/381139I2DCg

W takim radiu zniechęca mnie z kolei brak typowego selektora anteny dla różnych długości fal (pewnie powinno być coś takiego i odbiornik wybiera teleskopową albo ferrytową).
@mathmed: w sumie to po co? Odbiornik wybiera sam ten który ma sens dla danej częstotliwości i działa to dobrze.

A SDR wcale nie jest taki prosty :> odbierz tym LW na takim poziomie jak takim xhdata :> ZRobisz antenę specjalnie pod to, jakieś tlumiki a tuner i tak może być głuchy. Mają sporo dziwnych efektów, w jednym sprawdzą się świetnie, a innym nie koniecznie. Koniec końców i tak musisz eksperymentować,
@mathmed: @mathmed: ale Ty dopiero zaczynasz, prawda? To przestań kombinować zanim zaczniesz :D To radio bardzo fajnie będzie odbierać.

Poza tym CO chcesz poprawić? jakie częstotliwości konkretnie? :> kombinowanie z anteną jak nie wiesz co chcesz słuchać nawet, to strata czasu.

SDR na długich prawdopodobnie w ogóle nie złapie Ci sensownie, co byś w niego nie wtykał. Znajdziesz sporo narzekań na ten temat w necie.
@Spawacz-slusarz-akrobata: na wypadek apokalipsy do odbioru wystarczy zwykłe radio z zakresami AM/FM.

Cokolwiek będzie się działo to wartego przekazania to cywile będą informowani lokalnie FM albo na falach długich jeśli będzie trzeba pokryć większy obszar - więc "specjalne" radio do odbioru to nie ma tu dużej przewagi.

Jak chcesz się zabezpieczać to lepiej postawić na komunikacje dwustronną (jakiś Baofeng) - nieoceniony w przypadku braku infrastruktury komórkowej. Dobrze wiedzieć gdzie są jakieś
SDR na długich prawdopodobnie w ogóle nie złapie Ci sensownie, co byś w niego nie wtykał. Znajdziesz sporo narzekań na ten temat w necie.


@annotate: a to nie jest tak, że często takie zabawki uruchamiają amatorzy i spodziewają się czegoś niesamowitego na gwoździu? Mam wrażenie, że większość ludzi nie docenia tego jak ważna jest antena i jej zestrojenie na pożądane pasmo(a).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zglaszam_sie: na pewno tak jest :) tzn konkretnie czytałem trochę o LW na RTL sdr i dość konsekwentnie pisano żeby nie liczyć na nic, ale to nie ma związku.

Te radia z wątku mają zajebiste anteny i czułość, zostaje tylko stanąć gdzieś wyżej i będzie cudo :) a dopiero później kombinować z antenami, bo największą robotę zrobi zmiana pozycji :p

@zglaszam_sie: a co myślisz o cb? Jak na początku myślałem
Te radia z wątku mają zajebiste anteny i czułość, zostaje tylko stanąć gdzieś wyżej i będzie cudo


@annotate: Nie mają. Chcesz kupić radio z dobrą czułością to kup prawdziwe radio do nasłuchu.

Naprawdę ludzie wierzą w uniwersalne voodoo anteny, które działają cuda...
@zglaszam_sie: weź pod uwagę do czego porównujemy :D do domyślnym zestawów z rtl sdr itp.

Jesteś zielonką, ale raczej nie wierzę że nowy na wykopie i na tagu, to pewnie zauważyłeś że tutaj leszczy początkujących jak ja jest równie dużo co ludzi którzy wiedzą co i jak. I wielu z nas leszczy nie może/nie chce się #!$%@?ć w anteny na dachu i większe instalacje z wielu powodów ;)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@annotate: @zglaszam_sie: @3zMK2: @Cinekk: @Spawacz-slusarz-akrobata:

Dorobiłem się uszkodzonego Grundig Yacht Boya 205 (50zł), którego naprawiłem no i przyszedł mi Sihuadon R-108.

Różnice:
OBUDOWA: Sihuadon - mniejszy, bardzo poręczny, świetny ekran LCD z bursztynowym podswietleniem, radio leciutkie - kusi brać na spacer do lasu albo w góry.

CZUŁOŚĆ na wbudowanej antenie - SW podobna do Grundiga, ale skanowanie ręczne zajmuje więcej czasu i wkurzające zanikanie dźwięku przy zmianie