Wpis z mikrobloga

Mirki potrzebuje rady od kogoś kto się zna na #hydraulika. Mam układ gdzie hydrofor pobiera wodę ze studni. Kilka dni temu zaczął się często włączać i cofał wodę. Wymieniłem rurę w studni na PE 40mm, założyłem nowy zawór zwrotny z siatką (u mnie się na to mówi smok). Niestety pompa nie ciągnęła wody więc ją wymieniłem na nową (Ibo Multi 1300). Po wymianie pompy dalej nie ciągnie, więc po sugestii znajomego "hydraulika" uznałem że uszkodzona jest rura pomiędzy studnią i pompą - wymieniłem większość tej rury też na PE 40 mm. Został tylko jeden odcinek około 1.5 metra pomiędzy kolankiem z rurą PE i piwnicą gdzie jest pompa. Stara rura nie wygląda na uszkodzoną (stalowa, trochę narostów z rdzy ale ogólnie nie jest przeżarta zarówno ta wymieniona jak i ten odcinek który został). Niestety dalej nie działa.
Ma ktoś jakieś pomysły/rady co jeszcze można zrobić/sprawdzić?

#hydraulika #remontujzwykopem #pytaniedoeksperta
  • 12
@Wiskoler_double: właśnie problem polega na tym że zaczął się włączać sam, nawet jak wszystkie krany były zamknięte, łącznie z podłączeniem pralki, zmywarki itd. Obstawiam, że miało to związek z tym, że woda się cofała przez uszkodzony zawór zwrotny - ten który wymieniłem na nowy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jacekzdydni: Powinieneś mieć rurkę szklana na boku hydroforu, i w niej powinien być widoczny poziom wody. Jeśli nie ma to zrobiłbym tak: wyłączył pompę, zakręcił odpływ wody na dom, i spuścił wodę z hydroforu do "zera". W zasadzie powinno jej trochę zostać, no ale trudno to będzie sprawdzić. Jak już upuścisz wodę, to zamykasz ten zawór i włączasz pompę - ale jeszcze mając zamknięty odpyw na dom. Dopiero jak pompa się
@Jacekzdydni: po wymianie rury i smoka najlepiej odpiąć pompę i całość zalać wodą (jak smok uszkodzony lub dziura w rurze to nie napełnisz rury) po zalaniu dopiero podpinasz pompę i ją zalewasz, odpalasz i po minucie znowu zalewasz jak nie pociagnie