Wpis z mikrobloga

1721 + 1 = 1722

Tytuł: Inwazja jaszczurów
Autor: Karel Čapek
Gatunek: satyra
Ocena: ★★★★★★

To znana rzecz: im większy pan, tym mniej ma wypisane na tabliczce nad drzwiami.


Ostatnio byłem zajęty podbijaniem świata na miarę moich możliwości, czyli grałem w Civilization VI. Szósta część serii mocno różni się od drugiej, ostatniej w którą grałem. Bardzo spodobała mi się w niej koncepcja zwycięstwa kulturowego i w czasie kilku rozgrywek właśnie na nim się skupiałem. Droga do tego zwycięstwa wymusza zdobywanie Wielkich Ludzi. Jednym z nich był właśnie Karel Čapek, który w moim imperium stworzył wielkie dzieło, Inwazję Jaszczurów właśnie. I tak pomyślałem, że może w przerwie między podbojami bym sobie tę książkę przeczytał?

Pomyśleć się udało, udało się nawet pomysł zrealizować, to jest Inwazję jaszczurów przeczytać. Książka opowiada o tym jak to w okolicach Sumatry został odkryty inteligentny gatunek płazów. Sprytny czeski kapitan, van Toch, który wykorzystał te istoty do połowu pereł przekazuje informacje o swoim odkryciu dalej. W ten sposób powstaje koncepcja zaprzęgnięcia morskich diabłów do roboty i użycia ich jako niewolników czy darmowej siły roboczej, ku większej chwale i dobrobytowi rodzaju ludzkiego – ludzie to chyba mają w genach. Sytuacja jednak stopniowo się zmienia i nie wszystko idzie tak jak iść powinno. A przynajmniej nie tak jak zostało to założone.

Ta książka to satyra i jako taka moim zdaniem jest bardziej trafna niż zabawna. Co nie znaczy, że jest zła, wręcz przeciwnie. Tyle tylko, że ja nie znalazłem w niej nic, co by mnie rozbawiło. Stało się tak dlatego, że Inwazja jaszczurów i refleksje, jakie – według mnie – pan Čapek chciał w niej przekazać są bardzo zbliżone do moich chłopskorozumowych wniosków z obserwacji świata. Nie ma wśród nich, niestety, wielu, które skłaniałby do optymizmu czy innej radości. Cóż więc zrobić? Pozostaje nam załamać ręce i się zamartwiać albo kpić z tego co dookoła nas. Ja wybieram, podobnie jak autor, tę drugą opcję. I choć sam pomysł i obserwacje pana Čapka rewelacyjne, to moim zdaniem dużo brakuje mu do mojego ulubionego kpiarza, pana Vonneguta. Jest to jednak moje zupełnie osobiste zdanie, które wyrażam na podstawie moich „lubień”, preferencji i humoru. I może jeszcze tego, że czeski autor w Inwazji jaszczurów skupia się na satyrze na świat, podczas gdy w prozie pana Vonneguta zauważam raczej pochylenie się nad jednostką. Ja zawsze w przypadku literatury bardziej zainteresuję się pojedynczym człowiekiem (czy, jak w tym przypadku, jaszczurem – nie jestem gatunkistą!) niż społecznością.

Aha, oczywiście oprócz załamania rąk albo kpienia możemy próbować coś zmieniać. Ja jednak nie liczyłbym na jakieś spektakularne efekty, o ile w ogóle liczyłbym na jakiekolwiek,


Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #satyrabookmeter
GeorgeStark - 1721 + 1 = 1722

Tytuł: Inwazja jaszczurów
Autor: Karel Čapek
Gatun...

źródło: comment_16549506466VMqcyFoH224t1BC0UWGh6.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.3 / 10) (3 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-07-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-05-12 - Użytkownik FormalinK ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2022-04-03 - Użytkownik Arseeman ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ali3en: Nie no, trochę przejaskrawiłem sytuację, bo ta książka pojawiła się wcześniej na tagu i nawet mnie zainteresowała wtedy. A ta Cywilizacja to tylko przelała czarę. ;)
  • Odpowiedz
  • 0
@George_Stark ja kilka lat temu wziąłem się za 1984, po tym jak zobaczyłem ją na półce w jednej z gier, oczywiście słyszałem o niej wczesniej, ale gra dała ostateczny impuls do przeczytania. Do Twojej historii jednak jeszcze trochę brakuje ;)
  • Odpowiedz