Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Ktoś znający się na #antropologia #historia może mi powiedzieć czy człowiek przed odkryciem ognia nie jadł mięsa? Czytam książkę o cywilizacjach, ale jest ona sprzed 100 lat, chociaż typ nieźle to argumentuje.
  • 13
@Ramboski: https://pl.wikipedia.org/wiki/Paleolityczny_styl_%C5%BCycia#Mi%C4%99so

Ludzie w okresie paleolitu prawdopodobnie spożywali duże ilości mięsa, większe niż dzisiejsze ludy łowiecko-zbierackie[50]. Ponieważ mięso dzikich zwierząt zawiera duże ilości łatwo przyswajalnych składników odżywczych, pojawiły się hipotezy, że jedzenie dużych ilości mięsa przyczynia się do poprawy zdrowia i było też kluczowym elementem umożliwiającym ewolucję dużego, ludzkiego mózgu. Zdania w tym temacie są jednak podzielone. Część antropologów sądzi, że to nie mięso dzikich zwierząt, ale kwasy tłuszczowe zawarte w
dziś jemy tatara a chyba żołądki się nie przystosowały od tego czasu? Zresztą patrząc na zęby to człowiek jest wszystkożerny ale może się mylę


@darek-jg: eskimosi/inuici do tej pory głównie na mięsie jadą, bo nie mają roślin do jedzenia. Surowych ziemniaków też nie zjesz, nie cała ludzkość toleruje laktozę dodatkowo.
widzę pewną sprzeczność miedzy twoim pierwszym a drugim komentarzem ;-


@darek-jg: ludzie pierwotni/nasi przodkowie mięsem się surowym niespecjalnie żywili dopóki nie odkryli ognia.

a co do eskimosów to nawet nie wpadłem na ten watek, serio jedzą surowe foki?


@darek-jg: może to suszą, podgrzewają, ale pewności nie mam. Ludy stepowe w Azji Środkowej też były skazane na mięso, bo rolnictwem się nie pałali, tylko hodowlą.
ludzie pierwotni/nasi przodkowie mięsem się surowym niespecjalnie żywili dopóki nie odkryli ognia.


@Kaczypawlak: to zobacz na ten cytat z wiki wyżej
choć rzeczywiście napisali że zdania są podzielone czyli nie ma pewności
to zobacz na ten cytat z wiki wyżej


@darek-jg: w paleolicie już znali ogień( ͡° ͜ʖ ͡°) przed homo sapiens nasi przodkowie już odkryli do czego używać ognia i wtedy zaczęli próbować mięsko, a podajesz obecne przykłady, kiedy to już mamy dziesiątki tysięcy lat obcowania z mięchem
Ślady obróbki kamiennymi narzędziami kości zwierzęcych są znajdywane na kościach nawet sprzed prawie 3.5 mln lat. Zmiany w budowie ciała, w tym znaczne zwiększenie objętości mózgu, nastąpiły ponad 2 mln lat temu. Są badania, że bez mięsa nasi przodkowie sprzed półtora miliona lat nie mogli prawidłowo się rozwijać. Tymczasem ogień opanował i nauczył się piec mięso dopiero 0,5 mln lat temu.

Wcześniej nauczył się mięso siekać i miażdżyć. Wtedy nie potrzebował już