Wpis z mikrobloga

#linux
Jaka dystrybucja na serwer: centos coś zdechł debian mnie #!$%@? bo apt-update upgrade ciągle wywala błędy różne serwery albo nic nie ma albo zakończony suport i także nic nie ma #!$%@?. centos mam już 4 rok update nadal działają choć wsparcie się niedługo kończy. Potrzebuje jedynie do nginx najlepiej by działał dobrze na hyper-v. Selinux nie nie wiem mase konfiguracji z tymi miałem choć php na chrocie to takze była maskara.

SMP Debian 5.10.70-1 (2021-09-30) x86_64 GNU/Linux


E: The repository 'http://ppa.launchpad.net/certbot/certbot/ubuntu jammy Release' does not have a Release file.

N: Updating from such a repository can't be done securely, and is therefore disabled by default.

N: See apt-secure(8) manpage for repository creation and user configuration details.
  • 25
@mr_root: @fervi: ja mam tego ubuntu debiana po dziurki w nosie ( na 10 serwerach od 5 lat ciągle #!$%@? jakieś problemy) centosa miałem 4 lata tylko update upgrade i śmiga. Coś co będzie działało 10 lat jak centos
@fervi: no własnie teraz centos 8 jest tak zwanym centos stream czyli będę robił za betatetera dla ich klientów enterprise (wymuszone aktualizacjie mało testowanych pakietów). Coś jak microsoft windows 10 gdy zmuszał ludzi do aktualizacji i ciągle jakieś problemy kompy się resetowały uszkadzanie systemu a to ma działać. freebsd odpada bo mi jedno rozserzenie nie działa
@wonsz_smieszek: Ogólnie systemy z rodziny Enterprise Linux (alfabetycznie: AlmaLinux, EuroLinux, Oracle Linux, Rocky Linux i mniej znane: Circle Linux, NavyLinux, MIRACLE LINUX, vzLinux) są super pod tym względem, że przez 10 lat dostaje się stabilne aktualizacje. Wydawane są one niemalże dzień roboczy po tym jak Red Hat wyda. Z tego względu też muszą być stabilne jak skała.

Osobiście polecam EuroLinux, jako że wersja 8 jest najbardziej zgodna z Red Hatem (nazwy
@camaro96: zastanawiam się właśnie nad którymś z tych bardziej znanych, cały czas czekając na info, która z tych dystrybucji okaże się lepsza niż inne ( ͡° ͜ʖ ͡°) Albo któraś jednak umrze, nie wiem czy jest na tyle miejsca po Centosie na rynku, żeby wszystkie przeżyły i miały wystarczająco użytkowników.
@wonsz_smieszek: No generalnie produkty są praktycznie tym samym, tylko z innym brandingiem i trochę szczegółami się mogą różnić, np. te nazwy pakietów modułowych.
Upgrade CentOS'a 7 do Enterprise Linuxów 8 jest w takiej szerokiej skali operacją nie na pstryknięcie palca, więc wymaga też wcześniejszego planowania, jeśli operacyjnie całość ma działać prawie że nieprzerwanie. Wysłałem instrukcję wyżej, ale polecam zrobić np. na jednej maszynie wirtualnej i wcześniej zrobić backup - między wersją
@camaro96: dzis miałem w planach nowa maszynę na tym postawić bo debian nie zdał roli, ale na innych maszyncha z centosem mam masę konfiguracji od chroota selinux i stare wersje php która mi się pewnie zaktualizuje więc najpierw PHP potem linux i to z 2 tygodnie zabawy mam snapschoty i moge sklonować więc moetoda prób i błędów.

@wonsz_smieszek: coś jak kasety VHS beta i alfa albo standard blu ray https://news.ycombinator.com/item?id=28213775
@wonsz_smieszek: @zerohedge:

Jeśli maszyna jest używana produkcyjnie i ma sporo komponentów, to polecam zrobić sobie notatki, co tam stoi i jakie usługi hostuje. Najlepiej zanotować też, czy korzysta np. z jakichś niestandardowych modułów Apache'a i innych "ręcznie zainstalowanych/skompilowanych rzeczy".

Przed migracją i po migracji warto zrobić migawki i zobaczyć, czy wszystko wstało. Jak nie ma jakichś dziwnych aplikacji działających np. na konkretnej wersji PHP, to powinno być OK.

To co