Wpis z mikrobloga

Mirunie z #ekonomia #finanse #kredythipoteczny , mam szansę przejść z oprocentowania zmiennego na stałe. Myślicie , że warto uwiązać się jeszcze na najbliższe 5 lat stałym oprocentowaniem? Może podwyżki stóp już pomalutku się kończą, a może rząd wymyśli w przyszłym roku jakieś obniżki?
  • 33
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@musicisgood: Robie teraz pekao. Zrobili az takie ulatwienie ze nawet formularza nie musisz skladac. 3 tygodnie temu chcieli historie z calego konta z 12 miesiecy. Teraz prosze aneks prosze podpisz. Latwiej sie nie da
  • Odpowiedz
@gomezikpl: ciekawe czy to zabezpieczanie się na sytuację kiedy stopy wywala na 10% i ludzie zaczną mieć realne problemy ze spłata, żeby wtedy powiedzieć "można było przejść na stałe" czy naciąganie na stałe bo przewidują obniżki.
  • Odpowiedz
pekao. Zrobili az takie ulatwienie ze nawet formularza nie musisz skladac. 3 tygodnie temu chcieli historie z calego konta z 12 miesiecy


@gomezikpl: tylko aneks, bez żadnych dopłat za coś? Bo u mnie opiekun powiedział, że nawet zdolności już nie sprawdzają.
  • Odpowiedz
@RumunElfik2137: ja bym powiedział w sumie, że o ile nie będzie większych podwyżek już, to obniżek być może też. Może być tak, że dane oprocentowanie zostanie po prostu z nami na te kilka lat do przodu. Ale nie wiem, trudno to przewidzieć obecnie. Teoretycznie stopy powinny szybować w kosmos. W praktyce cholera wie....
  • Odpowiedz
@musicisgood: @RumunElfik2137: Stopy modelowo podnosi się tak długo, jak długo spływają dobre dane z gospodarki. Nie bez powodu rządzący od wczoraj zaczynają mówić, że spowolnienie gospodarcze jest nieuniknione. Wyniki PKB za 1 kwartał 2022 w głównej mierze spowodowane były tym, że tworzono zapasy. Teraz konsumpcja powoli hamuje. Jeżeli rząd posiada dane, na podstawie których twierdzi, że spowolnienie jest nieuniknione - oznacza to ni mniej, ni wiecej tyle, że
  • Odpowiedz
@musicisgood: z tym szybowaniem to bym nie przesadzał, pewnie jeszcze maks 1,5-2 pójdą w górę a później już chyba nie będzie sensu bo realny wpływ na inflacje będzie minimalny a gospodarka zacznie hamować już ostro.
Myślę że jeszcze czerwiec +0,75 i dwa następne łącznie plus 1-1,5pb, i z tym powinniśmy zostać na jakiś rok, półtora.

Ale ja jestem tylko wykopek co czasem coś tam przeczyta, żaden ekspert to proszę się
  • Odpowiedz
@RumunElfik2137: Trzeba obserwować poziom inflacji bazowej. Zrezygnował bym z podnoszenia płacy minimalnej na 2023r ale ja tylko wykopek :)

Ten cykl koniunkturalny powinien być inny niż wszystkie, stopy raczej będą utrzymywane na poziomie ~4 - 5%
  • Odpowiedz
@SenJinPL: xD po pierwsze 2023 to rok wyborczy, po drugie ustawa obliguje do podwyżek zawsze jeśli nie występuje deflacja a przy wysokiej inflacji 2x do roku z czym będziemy mieli do czynienia w tym roku najprawdopodobniej.

Nie ma szans żeby nie podnieśli minimalnej. Jeszcze dorzuca na bank 200+ do 500+ i inne bajery.

No chyba że stwierdza że statek już zatonął i trzeba #!$%@?.

Jeszcze idzie sroga kasa, której rząd
  • Odpowiedz
@RumunElfik2137: Dlatego piszę, co ja bym zrobił, a nie co rząd zrobi. Dlatego piszę, że ten cykl powinien być inny i nie spotkamy się w nim z taki niskimi stopami procentowymi ze względu na to, że sama inflacja długo będzie schodziła do pożądanego poziomu.
  • Odpowiedz
@musicisgood: Ja podpisuje wlasnie dlatego ze przewiduje ew delikatne podwyzki do konca roku ale potem staagnacje minimum przez 2023. Obnizki raczej potem. To jus Ci 2,3 lata z pieciu mina. Wiadomo najlepiej bylo podpisac w grudniu;)
  • Odpowiedz